První jaderný blok v Japonsku, který dostal povolení ke znovuspuštění po havárii ve Fukušimě v roce 2011, opět funguje. Jeho provozovatel, společnost Kyushu Electric Power Company, dostal zelenou po dokončení záložního řídicího střediska se zvláštními ochrannými opatřeními proti přírodním katastrofám, což vyžadují “pofukušimské” bezpečnostní regule. Znovu je pionýrem: tlakovodní reaktor s výkonem 890 MWe se stal prvním, který se dočkal restartu po vybudování tohoto záložního centra.

jaderná energie - První blok Sendai v Japonsku je znovu v provozu s novým záložním velínem - Ve světě (Sendai NPP Kyushu 1) 1
Jaderná elektrárna Sendai. (Zdroj: Kyushu Electric Power Company)

Záložní řídicí centra chráněné proti poškození přírodními katastrofami patří mezi nová závazná bezpečnostní opatření, zavedená v červenci 2013 v reakci na nehodu na fukušimskou havárii z března 2011. Japonský úřad pro jaderný dozor NRA (Nuclear Regulation Authority) v listopadu 2015 nařídil, že tato centra musejí být kompletně dokončena do pěti let po schválení dalšího provozu každé jaderné elektrárny v Japonsku. Je to druhá část bezpečnostního protokolu NRA, podle kterého uděluje povolení ke znovuspuštění jaderných elektráren. Třetím a posledním krokem jsou předprovozní bezpečnostní prověrky na předmět splnění nových „pofukušimských“ kritérií.

V případě, že záložní centrum není hotovo týden před stanoveným termínem, NRA může nařídit provozovateli zastavit reaktory. Podle nových regulí jej musí pak během tohoto týdne uvést do „studené odstávky“ – stavu, kdy chladicí voda má teplotu pod 100 ºC.

První blok elektrárny Sendai v prefektuře Kagošima byl prvním japonským reaktorem, který po fukušimských událostech dostal povolení ke znovuspuštění – v srpnu 2015, v říjnu téhož roku pak následoval Sendai 2. NRA vydala příslušná povolení v březnu a květnu 2015. Oba jsou typu PWR, výkon 890 MWe. Podle nových pravidel tedy Kyushu měla na dokončení záložních řídicích středisek čas do 18. března a 22. května 2020.

Kyushu lhůtu nedodržela a 16. března pak Sendai 1 odstavila v předstihu před závazným termínem. V mezičase pak provedla běžné kontroly bloků a doplnila palivo. 11. listopadu pak společnost oznámila, že stavba záložních center byla dokončena a že jsou nyní v provozu. Restart Sendai 1 začal 17. listopadu, dalšího dne se dostaly na kritický výkon. V těchto dnech by už blok měly dodávat proud do sítě a v polovině prosince Kyushu očekává normální provoz. Restart druhého bloku by měl začít později v prosinci, až bude dokončeno jeho záložní středisko.

Kyushu rovněž hodlá restartovat 3. blok v jadenré elektrárně Genkai v prefektuře Saga 21. listopadu, o dva dny později by měl dodávat proud do sítě. Důvodem je plánovaná řádná odstávka Genkai 4 v prosinci.

Ke zpožděním s dokončením záložních řídicích center došlo i v dalších blocích, například 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Takahama v prefektuře Fukui (v srpnu a říjnu 2020) a jejich provozovatel, Kansai Electric Power Company, je zatím odstavil. Další provozovatelé rovněž hlásí posun v termínech až o dva a půl roku.

Zdroj: Wolrd Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..