První blok Běloruské jaderné elektrárny, kterou v Bělorusku staví ruský Rosatom, musel být 8. listopadu 2020 odstaven. Po dokončení stavebních a montážních prací je blok ve fázi spouštění. Na otázky, co se v elektrárně stalo a jak to ovlivní spouštění, odpověděl 13. listopadu ruskému deníku Kommersant viceprezident společnosti Atomstrojexport (součást Rosatomu a dodavatel projektu) Vitalij Poljanin.

jaderná energie - Odstávka v Běloruské JE: Pravděpodobně jde o kvalitu komponent - Nové bloky ve světě (Běloruská jaderná elektrárna s dvěma bloky VVER 1200 1) 1
Běloruská jaderná elektrárna se dvěma bloky VVER-1200. (Zdroj: Rosatom)

S čím je spojeno přerušení výroby elektřiny?

První blok Běloruské jaderné elektrárny jsme 3. listopadu úspěšně připojili k síti. A v sobotu 7. listopadu byl za přítomnosti běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a generálního ředitele Rosatom Alexeje Lichačova zvýšen výkon bloku na 400 MWe, což odpovídá zhruba 42 % nominálního výkonu. V neděli 8. listopadu byl blok neplánovaně odpojen od sítě systémem elektrické ochrany. Všechny projektové algoritmy a automatické systémy během toho fungovaly bezchybně: reaktor zůstal na výkonu a turbogenerátor přešel na volnoběh, a to automaticky a v souladu se stanovenými postupy.

Musím dodat, že situace není kritická a že v této fázi spouštění bloku k ní může dojít. Předběžně jsme konstatovali, že selhaly transformátory z měřicího systému ochrany blokového transformátoru kvůli zkratu. Jde o komponenty italské výroby a nyní tyto transformátory měníme za ruské ze zásob koncernu Rosenergoatom. Práce probíhají dle plánu a věřím, že v nejbližších dnech dokončíme veškeré práce, včetně zkoušek nových komponent. Připojit blok k síti plánujeme během nadcházejícího týdne (pozn. vzhledem k datu publikace původního rozhovoru jde o tento týden).

Nakolik je tato situace nezvyklá?

Podobné věci se už v historii ruské jaderné energetiky staly. Na kvalitě výroby těchto transformátorů, které pracují ve velmi náročných podmínkách, toho závisí hodně. V tom spočívá i náš úkol, odhalit všechna úzká místa ještě před uvedením bloku do komerčního provozu. V ruských jaderných elektrárnách byla přijata odpovídající opatření a část z nich jsme přijali i zde, na prvním bloku Běloruské jaderné elektrárny, což nám umožnilo předejít mnohem vážnějším následkům. Nyní byla na příkaz zákazníka vytvořena odborná komise, která společně s projektanty a výrobci komponent ještě jednou prověří projektové schéma a kvalitu vyrobených komponent a přijme odpovídající závěry. Ale opakuji: Nic hrozného se nestalo, při odpojování bloku od sítě pracovaly všechny systémy tak, jak měly.

Úroveň radiace v lokalitě je v normě a podle mezinárodní stupnice používané Mezinárodní agenturou pro atomovou energii je tato událost hodnocena nulou, tedy nejnižším stupněm. V této etapě spouštění nehraje výroba elektřiny rozhodující roli a tím hlavním je prověřit správnou funkci všech komponent a systémů ve všech provozních režimech bloku.

Pod čí odpovědnost tyto transformátory spadají?

Dodávka, montáž a seřizování elektrického systému generálního vypínače, který používá tyto transformátory, je naší odpovědností. Ale zdůrazňuji, že nejpravděpodobnější příčinou selhání je kvalita výroby komponent.

Může situace s transformátory vyvolat další kontroly bezpečnosti?

Odborníci, kteří se v této problematice technicky orientují, si velmi jasně uvědomují, že tato událost nemá vliv na jadernou bezpečnost a radiační ochranu. Je to spojeno pouze s přerušením výroby elektřiny.

Bude mít výměna transformátorů vliv na harmonogram uvádění bloku do zkušebního provozu?

Ne. Nyní jsme ve fázi energetického spouštění a její součástí jsou nezbytné práce na dolaďování hlavního zařízení na základě zkušebního spouštění v její počáteční fázi. Nedávno jsme roztočili turbínu na nominální otáčky a začali dodávat elektřinu do sítě, což odhalilo některé nedostatky ve fungování zařízení strojovny, které musíme napravit a uvést všechny systémy na projektové parametry. Jde o normální seřizovací proceduru, kdy je během prvního spouštění nutné se několikrát zastavit a doladit některé detaily. Jeden týden se na celkovém harmonogramu nijak neprojeví. Jsme si jistí, že v prvním čtvrtletí roku 2021 bude blok předám našim běloruským kolegům.

Zdroj: Kommersant

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..