Koncem října Alexandr Skomorochov, technický ředitel Černobylské jaderné elektrárny pro nakládání s radioaktivními odpady, oznámil, že vzniká dohoda s jihokorejskými výzkumníky, kteří v této elektrárně vyzkouší dekontaminační technologie vlastní výroby.

jaderná energie - Jižní Korea vyzkouší v Černobylu své dekontaminační technologie - Back-end (20101502) 1
Sergej Kalašnik, vedoucí ukrajinské Státní agentury pro správu uzavřené zóny (SASUZ) Černobylské JE. (Zdroj: KAERI)

Strany to oznámily poté, co více než před měsícem Sergej Kalašnik, šéf ukrajinské Státní agentury pro správu uzavřené zóny (SASUZ) Černobylské JE, a Won Seok Park, president Korejského výzkumného ústavu pro jadernou energii (KAERI), podepsali memorandum o porozumění.

Ve svém prohlášení na webu SASUZ Skomorochov uvedl, že podle dohody KAERI očistí od radioaktivity betonové fragmenty a kovové úlomky z nerezové a uhlíkové oceli. Zkušební dekontaminace těchto materiálů potrvá do konce roku 2021.

„KAERI vyvinula vlastní nástroje na dekontaminaci povrchů, obsahujících radioaktivní materiál, ale nemůže je teď otestovat doma, protože v Jižní Koreji teď nejsou žádné kontaminované povrchy, kromě těch uměle vytvořených,“ řekl Skomorochov.

“My v Černobylské jaderné elektrárně, kde nyní probíhá likvidace, na druhou stranu neustále hledáme způsoby a prostředky, jak provést dekontaminaci materiálů a zároveň významně snížit množství radioaktivních odpadů, které během takového čištění vyprodukujeme. Proto se teď z Černobylské elektrárny stane něco na způsob laboratoře, kde si odborníci z KAERI budou moct vyzkoušet své metody,” dodává.

jaderná energie - Jižní Korea vyzkouší v Černobylu své dekontaminační technologie - Back-end (20101501) 2
Park Won Seok, prezident KAERI, při podpisu memoranda o porozumění. (Zdroj: KAERI)

KAERI uvádí, že její technologie pocházejí z výzkumů na praktické využití postupů pro demontáž jaderného ostrova, které vznikly v rámci Projektu na vývoj jaderných technologií, vedeného jihokorejským ministerstvem pro vědu a technologie. Jihokorejci plánují využít spolupráci s Černobylem jako demonstraci svých možností a poté “vyvinout použitelné modely” pro aplikaci ve třetích zemích.

Černobylská elektrárna byla částečně uzavřena po výbuchu v roce 1986, avšak úplná likvidace jaderných bloků zatím nebyla zahájena, KAERI uvádí, že by měla přijít v roce 2045.

Teď o zmíněných technologiích: postupy na zpracování radioaktivního betonu spočívají v separaci kontaminantů z betonových odpadů po likvidaci jaderného ostrova pomocí vysokých teplot a mechanického působení. Podle KAERI jejich technologie dokáže snížit množství radioaktivních odpadů o více než 50 %.

Podstata technologie na očistu kovových zařízení spočívá v pokrytí velkých ploch budov a zařízení speciální dekontaminační pěnou a následném umytí, po kterém, opět podle KAERI, bude odstraněno přibližně 90 % radioaktivních nečistot.

Kromě výše uvedeného chce KAERI v Černobylu demonstrovat své technologie pro zacházení s radioaktivními odpady, měření intenzity záření, očisty velkých ploch půdy od radiace a postupy na “obnovení podmínek pro život”.

Park Won Seok okomentoval dohodu takto: “Tato spolupráce bude příležitostí sdílet technologie a know-how s ukrajinskými odborníky, kteří mají zkušenosti s likvidací jaderných zařízení, a výchozím bodem pro budování budoucí spolupráce.”

Zdroj: World Nuclear News, Chnpp.gov.ua

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..