Indie a Spojené státy prodloužily platnost Memoranda o porozumění, týkajícího se spolupráce při vývoji vzdělávacího střediska Global Centre for Nuclear Energy Partnership (GCNEP), o dalších 10 let. Toto centrum, otevřené v r. 2017, koordinuje mezinárodní projekty na využití jaderné energie.

jaderná energie - Indie a Spojené státy rozšiřují jaderné partnerství - Ve světě (India USA 27 October 2020 US DEpartment of State) 1
Ministři, kteří se zúčastnili indicko-amerických jednání. (Zdroj: US Department of State)

Činnost GCNEP, které funguje nedaleko města Bahadurgarh ve státě Haríjána, je zaměřena na posílení a rozšíření spolupráce Indie s mezinárodní jadernou komunitou. V provozu je pět školicích a výzkumných oddělení: pro moderní jadernou energetiku, jadernou bezpečnost, radiační bezpečnosti, aplikaci radioizotopů a radiační technologie. Nabízí například virtuální laboratoře a laboratoře na radiační monitoring, kalibrace a akreditační centrum.

Pro svůj výzkum jej využívají jak domácí, tak zahraniční vědci; probíhá tam výcvik odborníků, mezinárodní semináře a skupinové diskuze mezi experty v oboru a různá školení ve spolupráci se zahraničními partnery a Mezinárodní agenturou pro jadernou energii.

Strany prodloužily platnost memoranda během 3. 2+2 Setkání ministrů 27. října v Dillí. Spojené státy zastupovali ministři zahraniční a obrany Michael Pompeo a Mark Esper, Indii ministr zahraničí Subrahmanyam Jaishankar a ministr obrany Radžnath Singh.

Ve společném prohlášení z 24. listopadu vlády uvedly, že prodlouží platnost MoP, původně podepsaného 7. listopadu 2010, jelikož oceňují a uznávají „sílu tohoto pevného partnerství mezi dvěma zeměmi ve věcech bezpečnosti a kvalitu výsledků spolupráce Spojených států a Indie v oblasti jaderné a radiologické bezpečnosti, které slouží jejich občanům a celému světu“.

Strany uvedly jednotlivé body dohody: podpora spolupráce při iniciativách, které dávají nové podněty v oblasti jaderné bezpečnosti, jaderného výzkumu, vývoje a inovací v rámci jednotlivých škol GCNEP; prohloubení dialogu o jaderné a radiační bezpečnosti cestou spolupráce v rámci inovativních projektů na tomto poli, jejichž výsledky budou mezinárodně dostupné; širší zapojení obou vlád a státních institucí, spojených s jadernou a radiační bezpečností, do diskuzí, kde budou vyslyšeny všechny hlasy; vybudování mezinárodní reputace GCNEP a podpora partnerství mezi dvěma zeměmi ve vytváření nových příležitostí k výzkumu, vývoji a vzdělávání v jaderných oborech na mezinárodní úrovni, včetně vytváření online-obsahu.

Širší jaderná spolupráce

Indie a Spojené státy podepsaly dohodu o civilní jaderné spolupráci v roce 2008 poté, co mezinárodní Sdružení jaderných dodavatelů (Nuclear Suppliers Group, NSG) odsouhlasilo zmírnění omezení na prodej jaderného zboží Indii.

Společné prohlášení z 27. října, jež následovalo 2+2 ministerské setkání, uvádí: „Spojené státy znovu vyjadřují plnou podporu stálému členství Indie v nové Radě bezpečnosti OSN a brzkému připojení Indie ke Sdružení jaderných dodavatelů (NSG).“  

NSG sdružuje země, které nabízejí jaderné komodity a které se společně zavázaly zamezit šíření jaderných zbraní cestou kontroly nad vývozem materiálů, vybavení a technologií, využitelných pro jejich výrobu. Všichni její členové jsou zároveň signatáři mezinárodní Dohody o nešíření jaderných zbraní, což Indie není.

Kovvada v Andhrapradéši byla vybrána pro stavbu šesti tlakovodních reaktorů AP-1000 od Westinghouse, finální dohody ale strany ještě neuzavřely.

Prohlášení k této věci uvádí: “S odkazem na historickou Dohodu o jaderné spolupráci mezi Indií a Spojenými státy ministři uvítali usnesení Principy rozdělení zodpovědnosti mezi Nuclear Power Corporation of India Limited a Westinghouse Electric Company v rámci projektu na výstavbu šesti jaderných reaktorů v Kovvadě , a uvedli, že brzy očekávají jeho detailní podobu, která by otevřela cestu standardní obchodní nabídce.”

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..