Indický úřad pro jaderný dozor AERB (Atomic Energy Regulatory Board) schválil odlití základů pro první dva 700MWe těžkovodní bloky v lokalitě Gorakhpur v Indii. Bloky s domácí technologií postaví společnost Nuclear Power Corporation of India Ltd (NPCIL), která provozuje všechny indické jaderné elektrárny.

jaderná energie - Indický dozor dal zelenou prvnímu betonu v Gorkakhpuru - Nové bloky ve světě (Gorakhpur site work 2020 AERB 1) 1
Staveniště v lokalitě Gorakhpur. (Zdroj: AERB)

AERB uvádí, že jde o podobnou technologii, jako je použita při výstavbě 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Kakrapar v Indii. Třetí blok této elektrárny, který je stavěn jako pilotní pro indické reaktory PHWR-700, dosáhl kritičnosti letos v červnu. V lokalitě Gorakhpur jsou plánovány další dva 700MWe bloky a v Indii jich podle Světové jaderné asociace WNA má být postaveno celkem 12.

Společnost NPCIL provedla na staveništi elektrárny Gorakhpur podrobný geotechnický průzkum a seizmické a tektonické studie, protože je zde měkké lužní podloží, které vyžadovalo dodatečné zpevnění.

Úřad AERB vydal souhlas s výběrem lokality v roce 2015 a zahájení výkopových prací schválil v lednu 2018.

Dále uvedl, že dokončil hloubkovou bezpečnostní kontrolu, která ověřila soulad bezpečnostních kódů před samotným litím betonu do základů. Tato kontrola se soustředila na stavební stránku budoucí elektrárny a na změny v jejím projektu s ohledem na jadernou bezpečnost a radiologickou ochranu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..