Electrabel, belgická dceřiná společnost francouzské Engie, prohlásila, že přestává investovat do bloků Doel 4 a Tihange 3, dokud nenastane jasno, zda vláda povolí provozovat je i po roce 2025. Koncem příštího roku by měla vyjít zpráva, která rozhodne o jejich dalším osudu.

jaderná energie - Electrabel chce vědět, jak to bude s uzavřením JE v Belgii - Back-end (Doel nuclear power plant ENGIE) 1
JE Doel. (Zdroj: Engie)

Nová vládní koalice Belgie, vedená Alexandrem de Croo, podepsala 30. září dohodu, v níž se ztotožnila se záměry předchozích vlád zcela opustit jádro do roku 2025. Doel 3 a Tihange 2 tak čeká uzavření v letech 2022 a 2023, novější Doel 4 a Tihange 3 by pak měly následovat.

Nicméně stále není vše ztraceno, dohoda rovněž volá po důsledné analýze energetického zabezpečení země a dopadu plánovaného opuštění jádra na ceny elektřiny. Má být dokončena v listopadu 2021, a pokud ukáže potenciální problémy, vláda je ochotna své plány přehodnotit a ponechat v provozu 2 GWe jaderných kapacit, což by otevřelo cestu Doel 4 a Tihange 3 k prodloužení provozní doby. 

“Electrabel je zodpovědný provozovatel a jedná v plném souladu se zákonem,” uvádí společnost. “Náš personál proto nyní připravuje kompletní odstavení a likvidaci Doel 3 a Tihange 2.”

“Co se týče Tihange 3 a Doel 4, další provoz je vázaný na určité právní, finanční a technické otázky, které vyžadují jasné odpovědi a rozhodnutí nejpozději do konce roku 2020, jak už jsme oznámili úřadům. Zodpovědným za bezpečné odstavení a likvidaci jaderných bloků je provozovatel a my proto teď musíme připravit nezbytné podklady. Electrabel proto teď chystá dva scénáře – úplné uzavření a částečné prodloužení.“

Šéf Electrabel pro jadernou energii Thierry Saegerman podle médií již během minulého týdne informoval personál JE Doel a Tihange, že společnost přestane investovat do prodloužení provozní doby Doel-4 a Tihange-3.

“Tento nekompromisní postoj vlády nás nutí zcela změnit kurz,” uvedl The Bulletin Saegemanův citát. “Musíme teď přesměrovat veškeré zdroje, personál a vybavení na úplné uzavření a likvidaci našich sedmi bloků. Směřujeme teď k úplnému opuštění jádra do roku 2025.”

V Belgii funguje celkem 7 jaderných reaktorů ve dvou elektrárnách, Doel a Tihange, jejich celkový instalovaný výkon činí 5,9 GWe. Všechny provozuje francouzská Engie přes svou dceřinou společnost Electrabel a dohromady pokrývají více než 40 % spotřeby země.

Belgická vláda v červenci 2012 ohlásila plán na uzavření Doel 1 a 2 v únoru a listopadu 2015 po 40 letech provozu. Ovšem v prosinci 2014 nová vládnoucí koalice schválila prodloužení provozní doby o 10 let do roku 2025.

V březnu 2018 vláda znovu potvrdila svůj záměr zcela opustit jadernou energetiku do roku 2025, a to na základě nového „energetického balíčku“, schváleného v prosinci 2017. Ten podepsali belgičtí ministři energetiky za federální, bruselskou, valonskou a vlámskou vládu. Tato nová strategie, kromě nařízení uzavřít všech 7 jaderných reaktorů, také volá po investicích do plynových elektráren a obnovitelných zdrojů, především větrných elektráren v zahraničí, které by měly nahradit výpadek zdrojů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    … im tam celkom yebe.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..