EDF uveřejnila Dokument o vyjádření zájmu, kde oznámila, že plánuje vyzkoušet demonstrační systém na přímé zachycování vzduchu (direct air capture demonstrator project, DAC) na Sizewell C, jaderné elektrárně, kterou plánuje postavit v anglickém Suffolku. Podpoří tak společnost NNB GenCo (resp. sizewellskou pobočku SZC Co) ve vývoji technologií DAC, návrhu, konstrukci a stavbě jednotek DAC, hledání potenciálu pro škálovatelnost a snižování nákladů a vytváření obchodních a manažerských postupů. 

jaderná energie - EDF chce zachycovat CO2 v JE Sizewell C - Životní prostředí (Sizewell C EDF Energy) 1
Vizualizace projektu Sizewell C. (Zdroj: EDF Energy)

SZC Co navrhuje postavit jadernou elektrárnu se dvěma reaktory typu EPR (European Pressurised Reactor) v Sizewell C. Zároveň hledá možnosti, jak inovovat svůj návrh a učinit jej součástí tzv. Energy Hub, nízkoemisního balíčku, který přispěje ke splnění jedné z hlavních energetických met britské vlády – dosažení nulových emisí do roku 2050. EDF to uvádí ve své zprávě. 

Coby součást Energy Hub, DAC je podle EDF “projektem, jenž nabízí stále zajímavější a širší perspektivy”, jelikož dokáže využít velké množství nízkoemisního odpadního tepla, generovaného SZC, ke snížení obsahu CO2 v atmosféře. Přesměrováním relativně malé části tepelného výstupu jaderné elektrárny na DAC by se tak celý provoz mohl stát uhlíkově negativním. 

V dlouhodobé perspektivě zvažuje SZC Co postavení jednotky DAC, poháněné nízkoteplotním odpadním teplem, přímo v jaderné elektrárně SZC: DAC by využívala páry o teplotě zhruba 280 °C nebo nižší, odebírané během provozu. Odstraňovala by pak CO2 z okolního vzduchu, kde jeho koncentrace činí asi 400ppm, proháněním velkých objemů vzduchu přes sorbenty, které mohou být buď tekuté, nebo s pevným povrchem. V obou případech sorbenty CO2 zachycují tak, že jej lze pak využít. 

SZC nyní zvažuje účast v soutěži Greenhouse Gas Removal, pořádané britským Ministerstvem obchodu, energetiky a průmyslu (Department for Business Energy & Industrial Strategy’s, BEIS), spuštěné 9. listopadu, v jejímž rámci chce postavit demonstrační jednotku DAC. Má čas podat přihlášku do 5. února 2021. 

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..