Na staveniště jaderné elektrárny Akkuyu dorazila 10. listopadu 2020 po 3000 km dlouhé cestě první tlaková nádoba reaktoru VVER-1200, nejdůležitější komponenta celého bloku. Nádoba je s hmotností 330 tun jednou z nejtěžších komponent a během provozu elektrárny v ní bude umístěno jaderné palivo, v němž bude probíhat řízená řetězová štěpná reakce. Tuto elektrárnu v Turecku staví ruská korporace pro atomovou energii Rosatom.

jaderná energie - Do turecké JE Akkuyu dorazila reaktorová nádoba 1. bloku - Nové bloky ve světě (Tlaková nádoba reaktoru prvního bloku po doručení do lokality Akkuyu) 1
Tlaková nádoba reaktoru prvního bloku po doručení do lokality Akkuyu. (Zdroj: Rosatom)

Výroba tlakové nádoby reaktoru o průměru 4,5 metru a výšce 12 metrů trvala téměř tři roky a probíhala v podniku Atommaš (součást Rosatomu) ve Volgodonsku.

Tlaková nádoba reaktoru o průměru 4,5 metru a výšce 12 metrů byl vyrobena v podniku Atommaš (součást Rosatomu) ve Volgodonsku. Její výroba trvala téměř tři roky, skládala se ze 750 dílčích kroků a zahrnovala přes 300 kontrol kvality. Přeprava po vodě z přístavu u Volgodonsku až k přístavu poblíž stavěné elektrárny trvala 20 dní.

„Stavební a montážní práce v lokalitě Akkuyu probíhají velmi aktivně. V prvním bloku už byly smontovány některé klíčové konstrukce, například druhý prstenec vnitřní ochranné obálky, nosné konstrukce lapače taveniny i samotný lapač a suchá ochrana reaktoru. Podle harmonogramu na staveniště přijíždějí hlavní komponenty: na konci září dorazily 4 parogenerátory a dnes jsme přijali srdce prvního bloku, tlakovou nádobu reaktoru. Nádoba společně s nosnými prstenci urazila téměř 3000 kilometrů dlouhou cestu z Atommaše ve Volgodonsku na staveniště jaderné elektrárny Akkuyu, první turecké jaderné elektrárny. Po dokončení všech nezbytných celních procedur provedeme vstupní přejímku tlakové nádoby,“ uvedl ředitel stavěné elektrárny Sergej Buckich.

V souladu s regulačními požadavky musí tlaková nádoba projít vstupní přejímkou. Speciální komise během ní prověří, zda je doprovodná dokumentace kompletní a připravená v odpovídající kvalitě, a za pomoci různých přístrojů zkontroluje i samotnou nádobu. Potom bude následovat usazení tlakové nádoby na místo.

Turecký dozorný úřad NDK a akreditované nezávislé inspekční organizace prováděly v Atommaši kontroly během všech fází výroby tlakové nádoby. Podle plánu inspekčních činností probíhají i všechny práce na staveništi pod dohledem NDK a dalších organizací.

Do projektu jaderné elektrárny Akkuyu jsou zapojeny i české firmy. Třebíčská firma MICo sem dodá tlakové nádoby v hodnotě 7,1 milionů eur a Sigma zvítězila v tendru na dodávku své produkce v hodnotě 15 milionů eur. Dále společnost ŽĎAS dodá ruskému výrobci hlavních cirkulačních čerpadel CKBM výkovky, které budou sloužit při výrobě čerpadel pro JE Akkuyu.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..