Náhradní díly pro jaderné palivo, které francouzský Framatome vyrobil pomocí 3D tisku, prošly prvním cyklem ozařovacích zkoušek v jaderné elektrárně Gösgen ve Švýcarsku. Pokusné komponenty z nerezové oceli a slitin niklu byly vloni zavezeny do tlakovodních reaktorů s výkonem 1010 MWe kvůli zkoušce odolnosti, celý program trvá pět cyklů. Framatome bude ve zkouškách pokračovat, aby prověřil chování těchto dílů ve skutečných provozních podmínkách.

jaderná energie - Díly jaderného paliva z 3D tiskárny prošly radiační zkouškou - Palivový cyklus (3D tištěné komponenty palivových kazet vyrobené smerickou ORNL společně s Framatome a TVA) 1
Ukázka 3D tištěných komponent palivových kazet vyrobených americkou ORNL společně s Framatome a TVA pro reaktor TCR. (Zdroj: ORNL)

Projekt na aditivní výrobu jaderného paliva zahájilo v roce 2015 prototypové výzkumné středisko Framatome v německém Erlangenu, jeho hlavním směrem jsou díly a komponenty z nerezové oceli a slitin niklu. Framatome vytvořil tým z vlastních odborníků na palivo z Francie, Německa a Spojených států, který úzce spolupracuje se zákazníky firmy po celém světě. Framatome uvádí, že také čerpá podporu z programů Evropské unie a amerického Ministerstva energetiky a že se k projektu připojily mezinárodní laboratoře a firmy, světově uznávané za své úspěchy v oblasti 3D tisku.

“Velmi nás zajímají inovace a příležitosti, které nabízí aditivní výroba jaderného paliva,” uvedl Gaëtan Girardin, vedoucí oddělení jaderných technologií v JE Gösgen. “Neustále hledáme a objevujeme technologické novinky pro vyšší efektivitu a výkon našich elektráren. Právě proto jsme se rozhodli jako první vyzkoušet tyto experimentální díly přímo v našem reaktoru.”

Framatome plánuje vyrábět pomocí 3D tisku náhradní díly jaderného paliva pro reaktory tlakovodní, varné a VVER. Uvádí také, že 3D tisk má hojné aplikace i v jiných jaderných oblastech, například rapid prototyping, výrobě uranových terčů v medicíně, výrobě testovacích komponent, výrobních pásů pro jaderné palivo a vybavení pro údržbu a opravy jaderného paliva v reaktoru.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..