Středa, 2 prosince
Shadow

Díly jaderného paliva z 3D tiskárny prošly radiační zkouškou

Náhradní díly pro jaderné palivo, které francouzský Framatome vyrobil pomocí 3D tisku, prošly prvním cyklem ozařovacích zkoušek v jaderné elektrárně Gösgen ve Švýcarsku. Pokusné komponenty z nerezové oceli a slitin niklu byly vloni zavezeny do tlakovodních reaktorů s výkonem 1010 MWe kvůli zkoušce odolnosti, celý program trvá pět cyklů. Framatome bude ve zkouškách pokračovat, aby prověřil chování těchto dílů ve skutečných provozních podmínkách.

Ukázka 3D tištěných komponent palivových kazet vyrobených americkou ORNL společně s Framatome a TVA pro reaktor TCR. (Zdroj: ORNL)

Projekt na aditivní výrobu jaderného paliva zahájilo v roce 2015 prototypové výzkumné středisko Framatome v německém Erlangenu, jeho hlavním směrem jsou díly a komponenty z nerezové oceli a slitin niklu. Framatome vytvořil tým z vlastních odborníků na palivo z Francie, Německa a Spojených států, který úzce spolupracuje se zákazníky firmy po celém světě. Framatome uvádí, že také čerpá podporu z programů Evropské unie a amerického Ministerstva energetiky a že se k projektu připojily mezinárodní laboratoře a firmy, světově uznávané za své úspěchy v oblasti 3D tisku.

“Velmi nás zajímají inovace a příležitosti, které nabízí aditivní výroba jaderného paliva,” uvedl Gaëtan Girardin, vedoucí oddělení jaderných technologií v JE Gösgen. “Neustále hledáme a objevujeme technologické novinky pro vyšší efektivitu a výkon našich elektráren. Právě proto jsme se rozhodli jako první vyzkoušet tyto experimentální díly přímo v našem reaktoru.”

Framatome plánuje vyrábět pomocí 3D tisku náhradní díly jaderného paliva pro reaktory tlakovodní, varné a VVER. Uvádí také, že 3D tisk má hojné aplikace i v jiných jaderných oblastech, například rapid prototyping, výrobě uranových terčů v medicíně, výrobě testovacích komponent, výrobních pásů pro jaderné palivo a vybavení pro údržbu a opravy jaderného paliva v reaktoru.

Zdroj: World Nuclear News

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..