Reaktor Hualong One (HPR-1000) společnosti China General Nuclear’s (CGN) formálně schválilo sdružení EUR (European Utility Requirements), poradní orgán, sdružující evropské provozovatele jaderných elektráren. CGN uvádí, že závěry EUR jsou pro ni příznivé: reaktor je téměř v úplném souladu s kritérií a splňuje stávající evropské požadavky.

jaderná energie - Čínský reaktor Hualong One získal certifikaci pro Evropu - Nové bloky ve světě (Hualong One plant rendering CGN) 1
Vizualizace bloku typu Hualong One. (Zdroj: CGN)

Kritéria EUR pokrývají velmi široké spektrum podmínek na bezpečnost a efektivitu provozu, které jaderné elektrárny v Evropě musí splňovat, například: dispoziční plán, robustnost systémů, materiálů a dílů, stabilita provozu a pravděpodobnostní hodnocení bezpečnosti. Ačkoliv případná stavba si vyžádá povolení v každé zemi zvlášť, certifikát EUR znamená, že technologie splňuje společné evropské požadavky na lehkovodní reaktory nové generace.

Certifikace EUR pro reaktor HPR začala v srpnu 2017, podílely se na ní CGN a členové skupiny EUR: ČEZ, EDF, Fortum, Energoatom, GEN Energija, NRG, Paks II, Preussen Elektra, Rosenergoatom a Tractebel. Procedura sestávala ze čtyř částí: podání žádosti, příprava, detailní vyhodnocení a závěr. Podkladem pro posudek na HPR1000 posloužila základní dokumentace této technologie a desítky dodatečných dokumentů, poskytnutých CGN. Celkem CGN předložila certifikačnímu týmu EUR více než 10 000 stran podkladů. EUR si během vyhodnocování naopak vyžádala odpovědi na 864 dotazníků.

Výsledkem této důkladné analýzy, která zkoumala, nakolik HPR-1000 vyhovuje 5037 požadavkům EUR, je, že tato technologie je s nimi “v dobrém souladu”  – problémy se vyskytly jen u méně než 1% z nich. Manuel Carrasco, předseda řídicího výboru EUR, pak 20. října předal certifikát zástupcům CGN.

Organizace EUR vznikla v prosinci 1991, založená několika evropskými provozovateli, jejichž záměrem bylo dohodnout se na společných požadavcích na další generaci lehkovodních jaderných reaktorů. Inspirací posloužil americký US Electric Power Research Institute’s Utility Requirements Document for advanced LWRs.

Čínský HPR1000 je zatím sedmým reaktorem, který od EUR získal zelenou. Předchozími byly: VVER-TOI od ruského Atomenergoproektu, schválený v červnu 2019, korejský (KHNP) APR-1400 v říjnu 2017, EU-APWR od japonského Mitsubishi Heavy Industry v říjnu 2014, EPR od francouzské Arevy v červenci 2009. V květnu 2007 získal certifikát AP-1000 amerického Westinghouse, zatímco ruský AES-92 s reaktorem VVER-1000 (s inovativními pasivními bezpečnostními prvky) z dílny Atomstrojexportu dostala zelenou měsíc předtím.

V roce 2012 ústřední plánovači v Pekingu nařídili CGN a CNNC (China National Nuclear Corporation) “racionalizovat” jejich programy na vývoj reaktorů. Výsledkem bylo to, že ACP-1000 od CNNC a ACPR-1000 od CGN byly sloučeny do jednoho standardizovaného projektu, Hualong One. CGN pak nazývá svoji verzi HPR-1000. Nejsou ve skutečnosti zcela totožné, obě firmy mají odlišné dodavatelské řetězce a každá si ponechává prvky od svých předchozích reaktorů, ovšem pod jednou sadou standardů. Reaktory jsou určeny k rozsáhlému nasazení v Číně a vývozu do světa.

General Nuclear Services, dceřiná společnost EDF a CGN, nabízí HPR-1000 jako vhodný reaktor pro chystanou jadernou elektrárnu Bradwell ve Spojeném království. CGN staví dva demonstrační bloky v JE Fang-čcheng-kang (angl. Fangchenggang), které budou referencí pro JE Bradwell. První beton byl na jaderném ostrově 3. bloku Fang-čcheng-kang zalit v prosinci 2015, na 4. o rok později. Provoz obou by měl být zahájen v roce 2022.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..