Společnost UxC, která shromažďuje a analyzuje data o situaci na uranovém trhu, uveřejnila výsledky každoročního letního dotazníku na dodavatele. Letošním tématem byla ne příliš překvapivě epidemie COVID-19 a její dopady na uranový trh. Většina respondentů odpověděla, že tento obor zatím zvládá všechny výzvy dnešní doby a zůstává stabilním a robustním, ačkoliv světová panika zasáhla i jej, především v oblasti těžby. Kolektivní závěr je, že tato krize neovlivní budoucnost jaderné energetiky, uvádí UxC.

jaderná energie - Uranový trh v koronačasech - Ve světě (McClean Lake mill Denison) 1
Podnik na mletí uranové rudy v Kanadě. (Zdroj: Denison)

UxC dělá tento průzkum dvakrát do roka, ptá se dodavatelů paliva a surovin na ceny a jejich předpokládaný vývoj, plány na investice a na to, jak vidí dopad blízkých změn, například uzavření dolů a odstávek. Letos přidala pandemii koronaviru.

Respondenti uvádějí, že došlo ke znatelnému poklesu těžby, ovšem tento propad se již podle nich stihl vstřebat. Co se týče poptávky, názory se různí: jen málo dotázaných věří, že v důsledku epidemie nastane větší výkyv v provozu jaderných zařízení, ovšem hodně z nich míní, že určité snížení zájmu je nevyhnutelné. Vyskytuje se názor, že COVID-19 ovlivní spíše to, kdy zboží poputuje k zákazníkům, než jeho objem, jinými slovy se s investicemi spíše váhá.

“Panuje všeobecná shoda, že pandemie změnila nákupní chování u mnoha druhů surovin nebo zboží, ale zatím není jasné, jak rozsáhlé a trvalé tyto změny jsou,” uvádí UxC.

Jeden z dotazů se týkal poučení, které si trh s jaderným palivem odnáší z dosavadního průběhu pandemie. Respondenti uvádějí, že se museli naučit „očekávat neočekávané“, ovšem řada z nich jedním dechem dodává, že dění kolem COVID-19 ukázalo jejich připravenost a schopnost dobře zvládat rizika a nejistoty. Řada respondentů zdůraznila, že právě jaderné elektrárny a ostatní články v řetězci palivového cyklu dokázaly během letošních karantén fungovat téměř beze změn a výpadků.

Většina dotázaných se drží názoru, že COVID nijak neovlivní vytyčený směr vývoje jaderné energetiky ve světě. Někteří ovšem uvádějí, že zajisté zasáhne světovou ekonomiku způsobem, který nějaké nepřímé dopady mít bude: například změny v postojích investorů k jadernému průmyslu – větší příklon k obnovitelným zdrojům nebo malým modulárním reaktorům a moderním technologiím.

Oblibě se těší také tvrzení, že koronačasy ukázaly světu plusy jaderné energetiky: poskytuje stabilní a stálý zdroj elektřiny, palivem se lze zásobit. Většina dotázaných očekává, že současné propady v poptávce po elektřině nebo přesměrování zdrojů na snížení rizik COVID-19 nebudou trvalé a jaderná výroba se brzy vrátí k hodnotám z předcovidové doby.

“Někteří zacházejí ve svých úvahách ještě dále: věří, že jaderné energetice pandemie nakonec významně prospěje, protože v dlouhodobém měřítku více vyniknou její pozitiva,” optimisticky uzavírá UxC. 

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..