Rumunská a americká vláda podepsaly předběžnou dohodu o rozšíření a modernizaci rumunských jaderných kapacit. Zatím nejsou specifikovány konkrétní detaily, ale pravděpodobně bude její součástí dostavba 3. a 4. bloku jadenré elektrárny Cernavodă a modernizace 1. bloku. 9. října ji svým podpisem ve Washington D.C. stvrdili americký ministr energetiky Dan Brouillette a rumunský ministr pro hospodářství, obchod a energetiku Virgil Popescu.

jaderná energie - Spojené státy a Rumunsko se dohodly na jaderné spolupráci - Nové bloky ve světě (USA Romania Dan Brouillette and Virgil Popescu October 2020) 1
Podpis předběžné dohody: vlevo Dan Brouillette, vpravo Virgil Popescu. (Zdroj: Rumunské ministerstvo hospodářství, průmyslu a energetiky)

Rumunská strana uvádí, že dohoda zatím pouze vymezuje případné oblasti spolupráce, hlavní mety budoucích projektů a seznam zúčastněných stran. První draft teď přijde do rukou Evropské komise k prozkoumání, jde o postup stanovený Smlouvou o Euratomu.

Kromě stavby nových bloků a modernizace jadenré elektrárny Cernavodă dokument obsahuje návrhy na spolupráci v oblastech jaderného dozoru a regulací, výměny mezi výzkumnými laboratořemi a univerzitami, výcvik kvalifikovaného personálu a projekty v oblasti vývoje a výzkumu. Obsahuje také bod o vývoji malých modulárních reaktorů v Rumunsku. Americká vláda projevila zájem rovněž o financování těchto projektů.

Americká strana dohodu komentuje optimisticky: “Jde o historicky milník: jakmile ji naplníme, vytvoří pro Rumunsko pevný základ, na kterém může s pomocí amerických zkušeností, technologií a mezinárodního týmu stavět – dokončit 3. a 4. bloky jadenré elektrárny Cernavodă a modernizovat první blok. (…) Tato smlouva ukazuje, jak důležité je strategické partnerství mezi Spojenými státy a Rumunskem, a naše společné odhodlání energeticky zabezpečit celý tento region.“

Dále uvádí, že obě strany mají zájem toto partnerství dále rozšiřovat v různých směrech. Jedním z nich je Partnerství pro transatlantickou energetickou spolupráci (Partnership for Transatlantic Energy Cooperation, P-TEC), memorandum uzavřené za Trumpovy vlády. V rámci této dohody vytvořily Spojené státy a Rumunsko společnou pracovní skupinu pro jadernou spolupráci. “Tato pracovní skupina je základním kamenem pro rozšíření tohoto strategického a komerčního partnerství.”

“Jaderná energie je zcela klíčová pro to, aby si Rumunsko zajistilo stabilní, cenově přístupný a nízkoemisní zdroj elektřiny. Americký jaderný průmysl je velmi potěšen možností poskytnout své know-how pro podporu tohoto nadmíru důležitého zdroje energie,“ řekl Brouillete. „Tato dohoda mezi Spojenými státy a Rumunskem posunula naši spolupráci v energetice o hodně dále a je krokem na cestě k energetickému zabezpečení obou našich zemí.“

Popescu, rumunský ministr, mluví podobně: “Rumunsko dnes učinilo velký krok k dalšímu rozvoji strategického partnerství se Spojenými státy v energetické oblasti, zejména jaderné. (…) Zároveň chceme, kromě těch amerických, spolupracovat i se svými kanadskými a francouzskými partnery. Náš příklad ukazuje, že pokud máme dostatečnou politickou vůli a vytrvale pracujeme, můžeme vybudovat stabilní, seriózní a spolehlivá partnerství.“

Cernavodă je jedinou rumunskou jadernou elektrárnou a sestává ze dvou tlakovodních reaktorů s výkonem 650 MWe. První blok zahájil komerční provoz v r. 1996 a druhý – v r. 2007. Provozovatel elektráren, společnost Nuclearelectrica, plánuje prodloužit provoz 1. bloku na 60 let. Většina práce na 3. a 4. bloku, které jsou stejně jako starší dvojice typu CANDU-6, byla dokončena v 80. letech před pádem vlády Nicolae Ceausescua v r. 1989. V červenci Rumunsko vyhlásilo výběrové řízení na studii proveditelnosti pro projekt na dostavbu 3. a 4. bloku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..