Pracovníci z výzkumného ústavu VNIINM (součást Rosatomu) vyrobili pilotní vzorky malých „jaderných baterek“ určených pro kosmonautiku a letectví. Informovala o tom 26. října 2020 ruská agentura RIA Novosti s odkazem na firemní noviny Strana Rosatom. Výrobky prošly všemi zkouškami a pro odběratele je tak připravena první pilotní várka.

Tyto malé zdroje energie používají tritium, což je radioaktivní izotop vodíku. Energie, která je uvolňovaná během jeho rozpadu, přeměňuje zařízení pomocí polovodičového převodníků na elektřinu. Celý zdroj elektřiny má průměr 30 milimetrů, výšku 15 milimetrů a maximální výkon 200 nanowattů.
Díky svým parametrům se hodí k napájení přístrojů s malými energetickými nároky, mikroelektroniky a čidel měřicích přístrojů, zejména na místech, která jsou obtížně přístupná pro výměnu zdroje. Dá se tak zjednodušeně hovořit o „jaderné baterii“.
Tritium je jako energetický zdroj vhodné, protože je dostatečně radioaktivní (poločas rozpadu 12,3 roku), ale zároveň je beta záření, které emituje, velmi měkké, takže nepoškozuje polovodiče. Tritiové „baterie“ jsou schopny napájet přístroje až 15 let.
„Na ruském trhu nemá náš výrobek obdoby, na světovém trhu je nejznámějším dodavatelem americká CityLabs. Když se podíváme na jejich a naši tritiovou baterku, tak jsou cena i výkon srovnatelné. Naše zařízení je ale horší v účinnosti přeměny energie. Použili jsme totiž jen domácí výrobky a polovodiče kvalitou srovnatelné s americkou produkcí na ruském trhu prostě nejsou. Dosáhli jsme ale vyššího toku beta částic, takže je výkon našich zařízení srovnatelný,“ uvedl vedoucí laboratoře vývoje technologií pro produkci radionuklidů ve VNIINM Alexandr Anikin.
Zdroj: RIA Novosti, Strana Rosatom