Palivová společnost Rosatomu TVEL dokončila projekt vývoje a posuzování nové modifikace jaderného paliva pro reaktory VVER-440 maďarské jaderné elektrárny Paks. Zákazníkovi byla předána kompletní dokumentace pro licencování nového paliva ze strany maďarského jaderného dozoru. V podniku MSZ (Mašinostrojitělnyj zavod, součást TVELu) byly dokončeny přejímací zkoušky palivových kazet.

jaderná energie - Rosatom dokončil vývoj nové modifikace jaderného paliva pro maďarský Paks - Palivový cyklus (Výroba jaderného paliva pro reaktory VVER 440 v podniku MSZ) 1
Výroba jaderného paliva pro reaktory VVER-440 v podniku MSZ. (Zdroj: Rosatom)

Nová modifikace paliva druhé generace pro reaktory VVER-440 zvýší efektivitu využití uranu a zlepší ekonomické parametry provozu jaderných bloků, a to díky optimalizaci vodo-uranového poměru v aktivní zóně reaktorů.

„Palivovou společnost TVEL a jadernou elektrárnu Paks spojují mnohaleté partnerské vztahy a celá řada úspěšně zrealizovaných projektů. Zavedení nové modifikace paliva ve všech čtyřech blocích Pakse našemu zákazníkovi umožní postupně snižovat podíl nákladů na jaderné palivo v ceně elektřiny a dosáhnout citelného zlepšení ekonomiky provozu. Paks zajišťuje zhruba polovinu výroby elektřiny v Maďarsku a pro nás jako pro výrobce paliva je otázkou profesionální hrdosti zajistit pro maďarskou jadernou energetiku spolehlivé dodávky produkce, která je nejen kvalitní, ale i ekonomicky atraktivní,“ uvedla prezidentka TVELu Natalia Nikipelovová.

Do projektu vývoje nové modifikace jaderného paliva a prokazování zajištění jaderné bezpečnosti byly zapojeny následující podniky: konstruktér reaktorů VVER společnost OKB Gidropress, ústav pro výzkum materiálů VNIINM A. Bočvara, výrobce jaderného paliva MSZ (součásti struktury Rosatomu) a výzkumný ústav Kurčatovův institut. V podniku OKB Gidropress podstoupily palivové kazety nové modifikace komplexní hydraulické a vibrační zkoušky a zkoušky životnosti.

První várka jaderného paliva nové modifikace bude do Pakse dodána ještě v roce 2020. Smlouva o realizaci inženýringového projektu na vývoj, dokládání vlastností a zavedení nového paliva byla mezi společnostmi TVEL a MVM Paks (provozovatel jaderné elektrárny Paks) podepsána koncem roku 2017.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..