21. října v 5. bloku čínské jaderné elektrárně Fu-čching (angl. Fuqing) poprvé dosáhl kritičnosti jaderný reaktor typu HPR-1000 (též Hualong One, reaktor čínské konstrukce). Uvedla to ve zprávě společnost CNNC (China National Nuclear Corporation. Tento blok je jedním ze dvou pilotních bloků tohoto typu a měl začít s plným provozem na konci tohoto roku. Stane se tak prvním reaktorem typu HPR-1000 na světě, připojeným do sítě. Šestý blok jej má následovat na konci příštího roku.

jaderná energie - První reaktor typu HPR-1000 dosáhl kritičnosti - Nové bloky ve světě (Fuqing units 5 and 6 October 2020 CNNC) 1
5. a 6. blok jaderné elektrárny Fu-čching s reaktory HPR-1000. (Zdroj: CNNC)

Provozní povolení pro 5. blok elektrárny Fu-čching bylo čínským ministerstvem pro ekologii a životní prostředí vydáno září. Zavážení 177 palivových kazet začalo tentýž den a skončilo 10. září. Kritičnosti bylo poprvé dosaženo 21. října poté, co byla snížena koncentrace boru v primárním okruhu a co byly vytaženy regulační tyče.

Před zapojením do elektrické sítě čeká HPR-1000 celá řada provozních zkoušek, poté začne postupné zvyšování výkonu a nakonec zkušební provoz při plném výkonu, který má potvrdit, že reaktor zvládne všechny projektové ukazatele, splní standardy výkonu a bude splňovat požadavky sítě. Blok tím potvrdí, že je připraven ke komerčnímu provozu.

Finální stavební povolení k výstavbě 5. a 6. bloku elektrárny Fu-čching bylo čínskou státní radou vydáno v dubnu 2015. První beton byl na 5. bloku odlit v květnu téhož roku a výstavba 6. bloku potom byla zahájena v prosinci. Vnitřní kupole kontejnmentu byla na 5. bloku nainstalována v květnu 2017, vnější v lednu 2018.

Horké testy 5. bloku byly dokončeny 2. března, sestávaly ze zátěžových zkoušek včetně postupného zahřívání chladiva a komplexního testování chladicích a bezpečnostních systémů. V podstatě šlo o simulaci běžného provozu reaktoru bez paliva a štěpné reakce, jejímž smyslem bylo zjistit, zda všechna zařízení fungují tak, jak mají.

Další bloky s reaktory HPR1000 jsou ve výstavbě v jaderné elektrárně Fang-čcheng-kang (angl. Fangchengang) a jejich spuštění je naplánováno na rok 2022. CNNC dále začala stavět dva bloky typu HPR-1000 v jaderných elektrárnách Čang-čou (angl. Zhangzhou) a Tchaj-pching-ling (angl. Taipingling).

Čína tyto reaktory buduje nejen doma: dva bloky typu HPR-1000 jsou rozestavěné v jaderné elektrárně Karáčí v Pákistánu. Výstavba 2. bloku začala v r. 2015 a 3. bloku v r. 2016; spuštění je naplánováno na roky 2021 a 2022. 

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..