Piotr Naimski, zmocněnec polské vlády pro energetickou infrastrukturu, v pátek 23. října řekl novinářům ve Varšavě, že polská vláda hodlá poskytnou státní podporu výstavbě první jaderné elektrárny v zemi a že nyní bude žádat Evropskou komisi o schválení tohoto postupu podle příslušných regulí. „V dnešní době už není možné postavit jadernou elektrárnu bez podpory státu,“ uvedl Naimski.

jaderná energie - Polská vláda chce podpořit jaderný projekt a žádá EU o schválení - Nové bloky ve světě (Naimski) 1
Piotr Naimski při podpisu polsko-americké dohody o spolupráci. (Zdroj: Naimski.pl)

Krátce předtím, minulý týden, Polsko a Spojené státy oznámily podpis 30leté mezivládní dohody o spolupráci při rozvoji polského mírového jaderného programu. Dan Brouillete, americký ministr energetiky, ji podepsal 19. října a Naimski, podle vlastních slov, 22. října. Polsko plánuje vybudovat šest jaderných bloků do roku 2040 a přejít na nízkoemisní energetiku a ekonomiku.   

Ve svém čtvrtečním prohlášení Naimski uvedl, že v průběhu příštích 18 měsíců budou hlavní tahouni amerického jaderného sektoru připravovat detailní návrh na vybudování sítě jaderných elektráren v Polsku, což je jedním z „hlavních ustanovení polsko-americké dohody“. Do prvního přípravného kola se zapojí Westinghouse, Bechtel a Southern Company. Souběžně s přípravou technologických návrhů budou obě vlády, společně s americkými finančními skupinami, chystat nabídku na úvěrování rozsáhlých polských jaderných plánů.

„Veškerou práci bude koordinovat společný polsko-americký řídicí výbor,“ uvedl Naimski. „V následujících několika měsících jej povedou zástupci obou vlád, finančních agentur a institucí a tým odborníků na strategické investice do energetického sektoru. Tento výbor připraví závěrečnou zprávu o konceptu a realizaci, která pak bude podkladem pro polskou vládu při rozhodování o technologii a strategických partnerech při implementaci 20letého plánu na výstavbu jaderných elektráren v Polsku.“

Uvedl, že “z dlouhodobého hlediska” dohoda definuje “celé spektrum” spolupráce mezi oběma zeměmi, včetně: právních základů a jaderné bezpečnosti, výzkumu, zaškolení, budování dodavatelských řetězců, informační a vzdělávací aktivity pro polskou veřejnost a spolupráce na jaderných projektech mimo Polsko.

“Tato dohoda je součástí příprav na realizaci aktualizované verze Polského programu pro jadernou energii, kterou vláda odsouhlasila 2. října 2020,” uvedl. Dodal, že polská vláda chce dokončit první jadernou elektrárnu do roku 2033, ale zatím nedokončila plán na financování, řekl Naimski.

Podle podepsané dohody by Polsko mělo zainvestovat 18 miliard USD do nákupu amerických jaderných technologií. Naimski uvedl, že detaily ohledně financování nového projektu nebyly její součástí a že o ceně nových elektráren a úvěrování strany stále vyjednávají.

Polsko je jediným členem EU, který si zatím nevytyčil za cíl bezuhlíkovou energetiku a uhelné elektrárny pokrývají v tuto chvíli tři čtvrtiny spotřeby elektřiny v zemi. 

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    1. Polsko chce vybudovat šest bloků s celkovým výkonem 6-9 GW, přičemž první blok by měl pracovat od r. 2033, a za tím účelem podepsalo dohodu s USA. To jsem zvědavý, jak toho chce Polsko dosáhnout, když USA samy nemají co nabídnout. Reaktory AP1000 jsou odpískané a malé reaktory, i kdyby byly k dispozici, nikdy nemohou poskytnout požadovaný výkon za rozumnou cenu.

    2. Je zajímavé, že u nás se vytýkalo vládě, že by měla poskytnout nějakou podporu na tuto návratnou investici. Tak se vymýšlely těžkopádné modely, jen aby se vyhovělo EU a domácí opozici. Ale v Polsku státní podpora jaderné energetice zřejmě nikomu nevadí.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..