Šestý blok Leningradské jaderné elektrárny byl 23. října 2020 přifázován k síti. Blok je nyní je provozován na výkonu 240 MWe a je už druhým typu VVER-1200, který v této elektrárně postavila ruská korporace pro atomovou energii Rosatom.

jaderná energie - Nový blok Leningradské jaderné elektrárny s reaktorem VVER-1200 dodal do sítě první elektřinu - Nové bloky ve světě (Pátý a šestý blok Leningradské jaderné elektrárny s reaktory VVER 1200) 1
Pátý a šestý blok Leningradské jaderné elektrárny s reaktory VVER-1200. (Zdroj: Rosatom)

„Šestý blok Leningradské jaderné elektrárny byl poprvé přifázován k síti a dodal do ní první kilowatthodiny elektřiny. Jde o významnou událost jak pro samotný blok, tak pro celou zemi. Během spouštění nového bloku dochází ke dvěma důležitým událostem. Jednou z nich je dosažení kritického stavu při minimálním kontrolovaném výkonu, kdy reaktor „ožije“. A druhou, ještě důležitější, je první připojení k síti, kdy blok začíná plnit svou funkci a vyrábět elektřinu. Dnešním dnem naše země získala další blok VVER-1200 a posílila svoji roli lídra v jaderné energetice,“ uvedl první náměstek generálního ředitele Rosatomu Alexandr Lokšin.

„Nový blok byl připojen k jednotné přenosové soustavě a prošel testy při výkonu 240 MWe. Nyní je před námi etapa, kdy budeme postupně zvyšovat výkon až na 100 %. Na každém stupni výkonu proběhne velký soubor zkoušek komponent v dynamických režimech jejich provozu, které simulují odpojení hlavních komponent bloku při různých hodnotách výkonu,“ vysvětlil generální ředitel Koncernu Rosenergoatom (provozovatel elektrárny a součást Rosatomu) Andrej Petrov.

Synchronizaci 6. bloku elektrárny typu VVER-1200 se sítí předcházely rozsáhlé zkoušky, které prověřovaly připravenost hlavních komponent a systémů bloku ke zvyšování tepelného i elektrického výkonu. Tepelný výkon během toho postupně vzrostl z 1 % na 35 % nominálního výkonu. Při 35 % tepelného výkonu bylo možné připojit turbogenerátor k síti a začít do ní dodávat vyrobenou elektřinu.

Po dokončení všech zkoušek při plném výkonu bude blok odstaven kvůli revizi komponent a na základě rozhodnutí dozorného orgánu bude moci zahájit komerční provoz. Ten je naplánován na rok 2021.

S reaktory VVER-1200 mají české firmy reálné dodavatelské zkušenosti. Do nových bloků Leningradské jaderné elektrárny například dodaly armatury firmy Arako, Armatury Group, Modřany Power, Mostro a MPower Engineering, LOCA-kabely Kabelovna Kabex a čerpadla Sigma Group. Šlo v souhrnu o produkci za 350 milionů korun. Do elektrárny Novovoroněžská II putovaly z Česka v letech 2003 – 2016 armatury, hermetické kabelové průchodky, čerpadla, elektropohony, laboratorní vybavení a obráběcí stroje v celkové hodnotě přes 1,4 miliardy korun.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..