Americký úřad jaderného dozoru NRC (The US Nuclear Regulatory Commission) vydal tzv. “schválení typového projektu” (standard design approval, SDA) pro malý modulární reaktor SMR společnosti NuScale Power. Teď může NuScale nabízet svůj produkt na komerční bázi a žádat NRC o povolení k výstavbě, provozu a likvidaci ve všech běžných řízeních.

jaderná energie - Malý modulární reaktor má poprvé v USA zelenou - Inovativní reaktory (NuScale SMR plant design NuScale Power) 1
Vizualizace elektrárny od NuScale. (Zdroj: NuScale)

Podle záznamu ve Federálním registru NRC schválila technologii SMR 11. září – proces byl dokončen vydáním tzv. „závěrečné bezpečnostní zprávy“ (final safety evaluation report, FSER) pro tento reaktor. “Vydáním SDA oznamujeme, že jsme dokončili kompletní technickou a bezpečnostní revizi technologie NuScale SMR,” uvádí NRC.

“Je to významný milník nejen pro společnost NuScale, nýbrž pro celý jaderný průmysl ve Spojených státech – a pro jaderné technologie budoucnosti, které budou následovat”, okomentoval tento úspěch předseda představenstva a výkonný ředitel NuScale John Hopkins.

31. prosince 2016 NuScale požádala o certifikaci svého návrhu malého modulárního reaktoru u amerických úřadů. Dokončení FSER, které NRC oznámila letos v srpnu, znamená úplné schválení celé technologie, která je zajímavá využitím mnoha pasivních procesů a jevů, například konvekce a gravitace, jak při provozu, tak v bezpečnostních systémech. Projektový výkon reaktoru činí 600 MW, sestává ze 20 modulů, zanořených ve speciálním ochranném bazénu pod zemí.

Vydání SDA znamená, že NRC shledala obecný návrh jaderného reaktoru za vyhovující, bez vazby na konkrétní projekt výstavby či provozu. NuScale nyní může SMR nabízet komerčně, žádat o povolení ke stavbě tohoto reaktoru a žádat NRC o provozní licence a veškerá ostatní povolení. Je to však jen první krok: v případě zájmu o vybudování elektrárny na základě SMR musí NuScale projít všemi běžnými procedurami, platnými pro každý jaderný projekt.

Hopkins rovněž uvedl, že hladce projít celým certifikačním procesem u NRC NuScale výrazně pomohla finanční podpora ve formě sdílení nákladů, poskytnutá americkým Kongresem v minulých letech. 

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..