V pondělí 12. října 2020 dorazil pilotní ledoborec nové generace Arktika do svého nového domovského přístavu v Murmansku. Za 21 dní testovací plavby loď urazila 4800 námořních mil a navštívila severní pól.

jaderná energie - Ledoborec Arktika dorazil do Murmansku, připravuje se na slavnostní zahájení provozu - Jádro na moři (Ledoborec Arktika v Petrohradě) 1
Ledoborec Arktika v Petrohradě. (Zdroj: Rosatom)

„Během zkušební plavby jsme podnikli speciální cestu k severnímu pólu, abychom nasbírali maximální možný objem informací o provozu nového ledoborce v zamrzlém moři. Získané výsledky potvrzují to, že plavidlo dosahuje parametrů stanovených projektem. Při 50 procentech výkonu ledoborec překonal všechna ledová pole, se kterými se setkal v oblasti severního pólu. Dosáhl toho díky unikátnímu tvaru lodního trupu,“ uvedl náměstek generálního ředitele pro výstavbu plavidel společnosti Atomflot (součást Rosatomu) Konstantin Knjazevskij.

V ledech různé tloušťky otestovala posádka Arktiky pohonné a ovládací systémy lodi včetně elektrických lodních motorů a kormidla.

Ledoborec vyplul z loděnice Baltického závodu 22. září 2020 a severního pólu dosáhl 3. října. Slavnostní uvedení pilotního ledoborce nové generace je plánováno na 21. října 2020.

Ledoborec Arktika třídy LK-60 (projekt 22220) má na délku 173,3 metru, šířku 34 metrů a výtlak 33 540 tun. Díky výkonu 60 MW na lodních šroubech dosahuje rychlosti 22 uzlů na volném moři a dokáže prolamovat až 2,9 tlustý led. Posádku tvoří 53 lidí a vydrží v provozu minimálně 40 let.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..