Kanadská vláda oznámila, že poskytne 20 milionů kanadských dolarů (15 millionů USD) ze státního rozpočtu společnosti Terrestrial Energy na urychlení projektu jaderné elektrárny s reaktorem chlazeným solí, Integral Molten Salt Reactor (IMSR). Podle vyjádření kanadské vlády vidí malé modulární reaktory (SMR) jako jeden z klíčových prvků pro dosažení nulových emisí skleníkových plynů do roku 2050. Rovněž v nich vidí nezastupitelné ekonomické plusy, které se výrazně ukazují během současné epidemie COVID-19.  

jaderná energie - Kanadská vláda zainvestuje do malých modulárních reaktorů - Inovativní reaktory (IMSR plant Terrestrial Energy) 1
Vizualizace bloku typu IMSR. (Zdroj: Terrestrial Energy)

“Kanadská vláda podporuje tuto inovativní technologii, naším záměrem je vybudovat čistší zdroje elektřiny a stát se světovou jedničkou v technologii SMR,“ uvedl ministr pro inovace, vědu a průmysl Navdeep Bains. “Když pomůžeme uvést tyto malé reaktory na trh, přinese to významné ekologické a ekonomické benefity: výrobu elektřiny s nižšími emisemi, vytvoření kvalifikovaných pracovních míst a rozvoj kanadských technologií.”

“SMR jsou technologií, která zcela mění pravidla hry: má potenciál sehrát zcela zásadní roli v boji s klimatickými změnami a přispět k obnovení našeho pocovidového hospodářství,” uvedl ministr pro přírodní zdroje Seamus O’Regan.

Projektu poskytne podporu Kanadský fond pro strategické inovace (Canada’s Strategic Innovation Fund), který pomůže Terrestrial Energy získat povolení u Kanadské komise pro jadernou bezpečnost (Canadian Nuclear Safety Commission, CNSC), uvedla společnost. Výměnou za pomoc se zavázala vytvořit 186 trvalých pracovních míst a 52 tzv. co-op pozicí (práce při studiu).

“Kanadská vláda tímto krokem zřetelně ukazuje zájem nasadit SMR po celé zemi a uznává velký ekologický a průmyslový přínos, který dnes nabízejí inovace v jaderném průmyslu,” uvedl předseda Terrestrial Energy Simon Irish. “Chceme tak poděkovat ministrům Bainsovi a O’Reganovi za jejich vizi, vedení a partnerství. Společně realizujeme program, jehož výsledkem bude cenově dostupná a konkurenceschopná jaderná elektřina pro kanadský průmysl a domácnosti vyráběná reaktory IV. generace.”

V reaktorech chlazených solí je jaderné palivo rozpuštěno v roztavených fluoridech nebo chloridech. Tato směs funguje zároveň jako palivo (produkuje teplo) a jako chladivo (přenáší teplo do okruhu vyrábějícího elektřinu). Elektrárna s reaktorem IMSR bude mít výkon 195 MWe, jako palivo používá nízkoobohacený uran běžné kvality a základem této technologie je více než 50 let zkušeností s touto technologií, kterou má americká Oak Ridge National Laboratory. V tuto chvíli je IMSR na cestě k získání první zpětné vazby (tzv. pre-licensing vendor design review, proces posouzení designu) od  CNSC.

Jeden z kanadských dodavatelů elektřiny, Ontario Power Generation, nedávno oznámil, že Terrestrial Energy bude jedním ze tří vývojářů SMR, se kterými hodlá spolupracovat na nasazení těchto technologií do praxe.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..