Pátek, 27 listopadu
Shadow

Kanadská vláda zainvestuje do malých modulárních reaktorů

Kanadská vláda oznámila, že poskytne 20 milionů kanadských dolarů (15 millionů USD) ze státního rozpočtu společnosti Terrestrial Energy na urychlení projektu jaderné elektrárny s reaktorem chlazeným solí, Integral Molten Salt Reactor (IMSR). Podle vyjádření kanadské vlády vidí malé modulární reaktory (SMR) jako jeden z klíčových prvků pro dosažení nulových emisí skleníkových plynů do roku 2050. Rovněž v nich vidí nezastupitelné ekonomické plusy, které se výrazně ukazují během současné epidemie COVID-19.  

Vizualizace bloku typu IMSR. (Zdroj: Terrestrial Energy)

“Kanadská vláda podporuje tuto inovativní technologii, naším záměrem je vybudovat čistší zdroje elektřiny a stát se světovou jedničkou v technologii SMR,“ uvedl ministr pro inovace, vědu a průmysl Navdeep Bains. “Když pomůžeme uvést tyto malé reaktory na trh, přinese to významné ekologické a ekonomické benefity: výrobu elektřiny s nižšími emisemi, vytvoření kvalifikovaných pracovních míst a rozvoj kanadských technologií.”

“SMR jsou technologií, která zcela mění pravidla hry: má potenciál sehrát zcela zásadní roli v boji s klimatickými změnami a přispět k obnovení našeho pocovidového hospodářství,” uvedl ministr pro přírodní zdroje Seamus O’Regan.

Projektu poskytne podporu Kanadský fond pro strategické inovace (Canada’s Strategic Innovation Fund), který pomůže Terrestrial Energy získat povolení u Kanadské komise pro jadernou bezpečnost (Canadian Nuclear Safety Commission, CNSC), uvedla společnost. Výměnou za pomoc se zavázala vytvořit 186 trvalých pracovních míst a 52 tzv. co-op pozicí (práce při studiu).

“Kanadská vláda tímto krokem zřetelně ukazuje zájem nasadit SMR po celé zemi a uznává velký ekologický a průmyslový přínos, který dnes nabízejí inovace v jaderném průmyslu,” uvedl předseda Terrestrial Energy Simon Irish. “Chceme tak poděkovat ministrům Bainsovi a O’Reganovi za jejich vizi, vedení a partnerství. Společně realizujeme program, jehož výsledkem bude cenově dostupná a konkurenceschopná jaderná elektřina pro kanadský průmysl a domácnosti vyráběná reaktory IV. generace.”

V reaktorech chlazených solí je jaderné palivo rozpuštěno v roztavených fluoridech nebo chloridech. Tato směs funguje zároveň jako palivo (produkuje teplo) a jako chladivo (přenáší teplo do okruhu vyrábějícího elektřinu). Elektrárna s reaktorem IMSR bude mít výkon 195 MWe, jako palivo používá nízkoobohacený uran běžné kvality a základem této technologie je více než 50 let zkušeností s touto technologií, kterou má americká Oak Ridge National Laboratory. V tuto chvíli je IMSR na cestě k získání první zpětné vazby (tzv. pre-licensing vendor design review, proces posouzení designu) od  CNSC.

Jeden z kanadských dodavatelů elektřiny, Ontario Power Generation, nedávno oznámil, že Terrestrial Energy bude jedním ze tří vývojářů SMR, se kterými hodlá spolupracovat na nasazení těchto technologií do praxe.

Zdroj: World Nuclear News

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..