Francouzská společnost EDF vydala zprávu o prvních úspěších svého “excell plan” na zlepšení situace v domácím jaderném průmyslu: uvádí, že dosáhla všech met, které si vytyčila, nebo je k tomu velmi blízko. Účelem tohoto plánu je zvýšit kvalifikaci pracovníků v jaderném průmyslu, kvalitu produkce a efektivitu řízení velkých jaderných projektů, jmenovitě výstavby nových elektráren.

jaderná energie - EDF pokročila ve snaze vzpružit francouzské jádro - Nové bloky ve světě (Flamanville EPR EDF) 1
Jaderná elektrárna Flamanville. (Zdroj: EDF)

V dubnu r. 2019 francouzský ministr financí Bruno Le Maire vydal zprávu o výsledcích auditu na 3. bloku jaderné elektrárny Flamanville s rekatorem EPR, který je ve výstavbě. V závěrečné zprávě auditu vedeného bývalým šéfem skupiny PSA Jean-Martin Folz se uvádí, že výstavba a provoz jaderných elektráren s reaktory EPR v elektrárně Tchajšan (angl. Taishan) v Číně ukázala „významnost konceptu a designu EPR“. Dodává ovšem, že pokud má sériová výstavba pokračovat, je nezbytné ji výrazně zefektivnit a snížit náklady na blok EPR beze ztráty zkušeností a know-how, získaných doposud u prvních vlaštovek s touto technologií. Le Maire pak vyzval EDF, ať vládě předloží plán, jak hodlá vyřešit své chronické potíže: nedostatečnou kvalifikaci dělníků, ustavičná zpoždění a překračování rozpočtů.

EDF svůj “excell plan” představila vloni v prosinci a uvedla, že chce “přivést francouzský jaderný průmysl k těm nejvyšším standardům svědomitosti, kvality a výkonu nezbytných pro úspěšnou realizaci jaderných projektů. (…) Toto je pro nás klíčové: jaderná energie je zdrojem s nízkými emisemi skleníkových plynů a proto musí nadále hrát aktivní roli kvůli boji s klimatickými změnami”.

“Hlídacím psem”, který se stará o plnění plánu, se stal Alain Tranzer, výkonný ředitel EDF pro kvalitu a kvalifikaci v jaderném odvětví. Zodpovídá se přímo Jeanu-Bernardu Lévymu, generálnímu řediteli společnosti.

Před několika dny oznámila EDF, že závazky, které přijala v prosinci 2019, buďto už naplnila, nebo je k tomu velmi blízko. Uvedla, že zástupci francouzského jaderného průmyslu se dohodli na 25 nových závazcích, které mají splnit do poloviny roku 2021 a které se točí kolem 5 „základních kamenů“.

1.       Prvním je používat ty nejlepší a nejmodernější metody řízení pod stálým dohledem, a to především u nových jaderných projektů – cílem je zmenšit zpoždění a zajistit, že každý další krok bude včas kompletně dokončen.

2.       Druhý: rozšířit „kompetence francouzského jaderného sektoru“, v praxi – soustředit se na vzdělání 21 000 nových pracovníků, kteří by v letech 2019-2022 měli přijít do průmyslu.

3.       Třetí: jaderné firmy by měly vyvinout plán, jak stavět „s nejvyšší jakostí“ (angl. “zero defects”).

4.       Čtvrtý: plán na zpřehlednění dodavatelského řetězce včetně všech smluvních procesů.

5.       Pátý: zvýšení kvality a bezpečnosti cestou větší standardizace a zpřehlednění požadavků tak, že u každého nového projektu bude možné v co nejvyšší míře použít ty stávající, jinými slovy “sériové posuzování”.

Speciální plán zavádí EDF pro svářečské práce: má zvýšit kvalifikaci a kompetence příslušných pracovníků, kteří se podílejí na jaderných projektech, cílem je vyšší kvalita a méně chyb.

EDF a celý francouzský jaderný průmysl se teď zakously do druhé etapy “excell plan”: jeho uvedení do praxe na stávajících jaderných objektech, těch ve výstavbě, v inženýringových společnostech a v elektrárnách.

“Chceme s naším “excell plan” co nejrychleji dosáhnout uvedených met ve všech společnostech a u všech objektů, které jsou součástí jaderného sektoru,” uvádí Lévy. “Naším cílem je být ve vrcholné formě u všech projektů ve Francii, ve Spojeném království a po celém světě a učinit tak jadernou energii jedním z klíčových prvků boje proti klimatickým změnám.”

EDF a Framatome nyní chystají zjednodušenou verzi EPR, známou jako EPR2, kde chtějí uplatnit všechny dosavadní zkušenosti z vývoje, konstrukce a provozu EPR. Závěry auditu ovšem jasně říkají, že EDF tentokrát musí prokázat smysluplnost tohoto projektu včetně dostatku investic a rentability v budoucnu. 

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..