I přes přísná epidemiologická opatření na ochranu pracovníků a omezení zahraničních cest se daří armaturce ARAKO spol. s r.o. z Opavy maximálně plnit nastavené plány. Do konce roku 2020 firma plánuje realizovat velké dodávky armatur pro projekty ruské korporace pro atomovou energii Rosatom: do jaderné elektrárny Rooppur v Bangladéši poputuje zboží za 4,5 milionu eur (v přepočtu zhruba 120 milionů korun) a do jaderné elektrárny Kudankulam v Indii za více než 9 milionů eur (240 milionů korun).

jaderná energie - Česká armaturka ARAKO v roce 2020 dodá Rosatomu zboží v hodnotě 13,5 milionu eur - V Česku (Armatura Arako) 1
Armatury z produkce firmy ARAKO. (Zdroj: ARAKO)

 Projekt elektrárny Rooppur s reaktory VVER-1200, který Rosatom staví v Bangladéši, představuje společně se 3. a 4. blokem indické elektrárny Kudankulam s reaktory VVER-1000 dva nejdůležitější projekty pro společnost ARAKO v roce 2020.

V červenci a srpnu již proběhly online přejímky 250 ks uzavíracích vlnovcových ventilů A10 pro 1. blok elektrárnu Rooppur. Do konce letošního roku plánuje ARAKO pro 1. a  2. blok elektrárny Rooppur dodat přes 2 500  kusů jaderných armatur, a to uzavírací vlnovcové ventily A10, uzavírací vlnovcové ventily A20, zpětné ventily A30 a průmyslové armatury – kulové kohouty C05.

„V rámci rozvoje nových produktů budeme do projektu JE Rooppur dodávat nové typy regulačních armatur DN 250 a DN 400, které vyvíjíme ve spolupráci s největším ruským odborníkem na tepelná zařízení (turbíny a kotle), společností CKTI – Vědecké sdružení pro výzkum a navrhování energetických zařízení. Pro tuto chvíli máme v Petrohradu regulační armaturu DN 250 v procesu zkoušení a testování. Na začátku měsíce října budeme odesílat do Petrohradu na zkoušky a testy  další kus regulační armatury DN 400. Po úspěšných testech, plánujeme do konce roku 2020 dodat do 1. bloku jaderné elektrárny Rooppur 6 kusů těchto nových typů armatur dle konstrukčního řešení CKTI,“ uvádí  Jaromír Petřkovský – Výrobní ředitel společnosti ARAKO s . r.o.

Pandemií COVID-19 ovlivnila plány dodávek pro 3. a 4. blok jaderné elektrárny Kudankulam, kdy provozovatel nechce akceptovat online přejímky, a není tedy možné dokončit dodávky regulačních a uzavíracích vlnovcových ventilů. „V tomto případě jsme využili pomoci místopředsedy vlády Karla Havlíčka, ministra průmyslu a obchodu a ministra dopravy, který v těchto dnech povolil vstup třinácti státních příslušníků třetích zemí pro úspěšné dokončení výrobního procesu,“ uvádí  Pavlína Koligová – Personální ředitelka společnosti ARAKO s .r.o.

Rooppur je první jadernou elektrárnou v Bangladéši a staví se od roku 2017. Projekt používá technologii VVER-1200 generace III+, která je díky unikátní kombinaci aktivních a pasivních bezpečnostních systémů maximálně odolná vůči vnějším i vnitřním rizikům jako je zemětřesení, pád letadla, výbuch ad. Projekt 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Kudankulam navazuje na předchozí dvojici bloků, které v této lokalitě postavil Rosatom. Tyto bloky modernizované verze VVER-1000 používají stejně jako bloky VVER-1200 inovativní bezpečnostní systémy jako lapač taveniny, pasivní odvod tepla z reaktoru ad.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..