7. září 2020 byly v 1. bloku Běloruské jaderné elektrárny s reaktorem VVER-1200 zahájeny hydrozkoušky, uvádí s odkazem na tamní ministerstvo energetiky běloruská tisková agentura Belta. První jadernou elektrárnu v zemi staví ruská korporace pro atomovou energii Rosatom.

jaderná energie - V 1. bloku Běloruské JE začínají hydrozkoušky - Nové bloky ve světě (Běloruská jaderná elektrárna s dvěma bloky VVER 1200) 1
Běloruská jaderná elektrárna s dvěma bloky VVER-1200. (Zdroj: Rosatom)

Během hydrozkoušek bude otestován provoz hlavních cirkulačních čerpadel a dalších součástí primárního i sekundárního okruhu. Až bud ověřeno, že všechny systémy a komponenty pracují správně, bude možné přistoupit k dalším krokům: ohřátí primárního okruhu na provozní teplotu, zkontrolování jeho hydraulických vlastností, a nakonec i dosažení minimálního kontrolovaného výkonu.

Podle tiskového odboru běloruského ministerstva energetiky má další fáze, energetické spouštění, začít v posledním čtvrtletí letošního roku.

Běloruská jaderná elektrárna má dva bloky VVER-1200, které budou mít v souhrnu výkon 2400 MW. Výstavba probíhá podle projektu AES-2006 poblíž obce Ostrověc v Hrodenské oblasti. Generálním dodavatelem je Rosatom. Bloky generace III+ mají zlepšené technické a ekonomické ukazatele a odpovídají všem normám a doporučením Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Do Běloruské jaderné elektrárny směřovala produkce řady českých firem, ať už jde o armatury, čerpadla, potrubí, elektropohony, nebo laboratorní vybavení. Je to podobné jako i v případě dalších bloků VVER-1200. Například v jaderných elektrárnách Leningradská II, Novovoroněžská II a Ostrověcká je možné najít armatury od společností Arako, Armatury Group, I.B.C. Praha, L D M, Modřany Power, Mostro, MPower Engineering a MSA, potrubí od Lavimont Brno, čerpadla od Sigma Group, kabely a kabelové, průchodky od Kabelovny KABEX, servopohony od ZPA Pečky a další produkci vyrobenou v Česku. Celkem jde o zboží v hodnotě přes 2 miliardy korun.

Zdroj: Belta

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..