Druhý blok jaderné elektrárny Leningradská II se posunul do závěrečné etapy fyzikálního spouštění, reaktor dosáhl minimálního kontrolovaného výkonu. Půjde už o čtvrtý blok VVER-1200 generace III+, který bude v Rusku uveden do provozu. Mezitím ruská korporace pro atomovou energii Rosatom rozběhla spouštění prvního zahraničního bloku tohoto typu, 1. bloku Běloruské jaderné elektrárny.

jaderná energie - Leningradská JE-II: Další blok VVER-1200 Rosatomu dosáhl minimálního kontrolovaného výkonu - Nové bloky ve světě (Dosažení minimálního kontrolovaného výkonu v 2. bloku Leningradské JE II 01) 1
Dosažení minimálního kontrolovaného výkonu v 2. bloku Leningradské JE-II. (Zdroj: Rosatom)

Dosažení minimálního kontrolovaného výkonu znamená, že systém vnitroreaktorového měření poprvé zaznamenal stabilní neutronový tok a že se v aktivní zóně rozběhla soběstačná řízená řetězová štěpná reakce.

„Minimální kontrolovaný výkon je nejmenší hodnota výkonu, která nám umožní provést řadu testů a prověřit, zda jsou fyzikální charakteristiky aktivní zóny reaktoru v souladu s projektem. Po dokončení těchto činností budou závěry předány dozornému orgánu Rostechnadzor, který nám na jejich základě vydá povolení k energetickému spouštění. Pak bude výkon reaktoru postupně dále růst,“ uvádí hlavní inženýr jaderné elektrárny Leningradská II Alexandr Beljajev.

Podle programu fyzikálního spouštění proběhne v následujícím týdnu přes 50 testů. Tyto zkoušky umožní za pomoci výpočtů určit neutronové a fyzikální parametry zavážky jaderného paliva a rovněž potvrdí spolehlivost ochran reaktoru, systémů jaderně-fyzikální kontroly a bezpečnostních systémů.

Uvádění 2. bloku elektrárny Leningradská II do provozu začalo 19. července 2020, kdy byla do reaktorové nádoby zavezena první kazeta s čerstvým jaderným palivem, a je rozděleno do několika etap. Po fyzikálním spouštění následuje spouštění energetické, zkušební provoz a komplexní zkouška celého bloku. Všechny komponenty a systémy elektrárny projdou několika testy, a nakonec závěrečnou prověrkou, která ověří jejich správnou funkci při provozních parametrech.

Zahájení komerčního provozu 2. bloku je plánováno na rok 2021. Nový blok nahradí svého „staršího bratra“, 2. blok původní Leningradské jaderné elektrárny s reaktorem RBMK-1000, který efektivně pracuje už 45 let.

S reaktory VVER-1200 mají české firmy reálné dodavatelské zkušenosti. Do nových bloků Leningradské jaderné elektrárny například dodaly armatury firmy Arako, Armatury Group, Modřany Power, Mostro a MPower Engineering, LOCA-kabely Kabelovna Kabex a čerpadla Sigma Group. Šlo v souhrnu o produkci za 350 milionů korun. Do elektrárny Novovoroněžská II putovaly z Česka v letech 2003 – 2016 armatury, hermetické kabelové průchodky, čerpadla, elektropohony, laboratorní vybavení a obráběcí stroje v celkové hodnotě přes 1,4 miliardy korun.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..