Do Arménie dorazilo zařízení pro vyžíhání tlakové nádoby reaktoru, které jí téměř vrátí její původní vlastnosti. Jde o součást velké modernizace, která umožní podstatným způsobem prodloužit provoz tohoto reaktoru VVER-440.

jaderná energie - Jediný arménský jaderný blok bude omlazen - Ve světě (Mecamorská jaderná elektrárna v Arménii) 1
Mecamorská jaderná elektrárna v Arménii. (Zdroj: Rosatom)

Modernizaci, která zahrnuje všechny součásti 2. bloku Mecamorské jaderné elektrárny, provádí společnost Rusatom Service (součást ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) a jsou do ní zapojeny i české firmy. Vlastní žíhání proběhne v roce 2021 a z 80 až 85 procent navrátí oceli reaktorové nádoby vlastnosti, které měla, když vyjela z výrobního podniku.

„Jedná se o důležitou a velmi vědecky a technologicky náročnou operaci, která zvyšuje bezpečnost jaderného bloku. Žíháním z velké části obnovíme vlastnosti kovu tlakové nádoby a díky tomu bude možné jaderný blok dále bezpečné provozovat,“ uvádí ředitel projektu prodlužování provozu Mecamorské elektrárny za ruskou stranu Jurij Sviriděnko.

Během provozu je reaktorová nádoba tepelně namáhána tím, že se výrazně mění její teplota během provozu a během odstávek. Dále ocel degraduje působením neutronů, které unikají z aktivní zóny. Před žíháním bude z nádoby vyjmuto jaderné palivo a potom bude nádoba nahřáta na 475 °C. Při této teplotě bude udržována několik dní, a nakonec bude pozvolna chladnout. Tím se ocel stane houževnatější a méně křehkou. Jde o opačný proces než například kalení nože, který tím získává na pevnosti, ale zároveň křehne.

Podobným technologickým procesem prochází reaktorová nádoba během výroby. Také je nahřáta a vychládá, aby se odstranily vnitřní změny v kovu, ke kterým došlo během svařování nádoby z jednotlivých prstenců. Reaktor, který byl namontován do jaderného bloku, není možné vyjmout a odvézt do velké pece, takže je potřeba speciální zařízení, které vyvinuly ruský Kurčatovský institut a konstruktér reaktorů VVER, společnost OKB Gidropress (součást Rosatomu).

jaderná energie - Jediný arménský jaderný blok bude omlazen - Ve světě (Zařízení pro žíhání tlakové nádoby VVER 1000) 2
Zařízení pro žíhání tlakové nádoby VVER-1000. (Zdroj: Rosatom)

Žíhání reaktoru proběhlo poprvé v roce 1987 ve 3. bloku Novovoroněžské jaderné elektrárny s reaktorem VVER-440. Později bylo provedeno v rámci prodlužování provozu v blocích s reaktory VVER-440 v Rusku, na Ukrajině, v Bulharsku a ve Finsku. Vyžíhány byly i dva bloky slovenské jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice V1.

Do velké modernizace 2. bloku Mecamorské elektrárny jsou zapojeny i české firmy. Společnosti Škoda JS a ZAT společně dodávaly řídicí systémy pro primární okruh, konkrétně systém řízení pohonů regulačních kazet, který řídí výkon reaktoru. Zakázka měla hodnotu 100 milionů korun.

Mecamorská elektrárna je jedinou jadernou elektrárnou nejen v Arménii, ale i v celé oblasti Jižního Kavkazu. Pokrývá zhruba třetinu výroby elektřiny v zemi a i nadále zůstává klíčovým energetickým zdrojem v regionu. Blok byl uveden do provozu v roce 1980 a po zemětřesení z roku 1988 byl šest a půl roku odstaven. Nyní prochází komplexní modernizací, která umožní jeho další bezpečný provoz.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

1 Comment

    V článku se píše mj. o žíhání reaktorových nádob jaderné elektrárny V-1 v Jaslovských Bohunicích a ve Finsku. V těchto případech autor článku ale zamlčel, že žíhání neprovedla ruská firma, ale česká ŠKODA JS, která pro tyto účely vyrobila speciální pec. Žíhání proběhlo v letech 1993 až 1996 na obou reaktorech V-1 ve slovenských Jaslovských Bohunicích a na 1.bloku finské elektrárny Loviisa. Nutno podotknout, že všechny tři nádoby, které bylo třeba žíhat, byly vyrobeny v tehdejším Sovětském svazu. ŠKODA JS v letech 1980 až 1992 vyrobila celkem 21 reaktorů typu VVER 440 a 1000, z nichž u žádného nebylo dosud třeba tlakovou nádobu žíhat.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..