26. srpna 2020 byl na staveniště jaderné elektrárny Akkuyu dodán jeden z nejdůležitějších bezpečnostních systémů druhého bloku, lapač taveniny. Jadernou elektrárnu se čtyřmi bloky typu VVER-1200 zde staví ruská korporace pro atomovou energii Rosatom.

jaderná energie - Do turecké JE Akkuyu byl doručen lapač taveniny pro 2. blok - Nové bloky ve světě (Skládání lapače taveniny z lodi v JE Akkuyu 02 1) 1
Překládání lapače taveniny z lodi na podvalník. (Zdroj: Rosatom)

Výška nádoby lapače dosahuje 5,8 metrů, průměr 6,1 metrů. Lapač představuje nádrž v podobě ocelového jehlanu o hmotnosti 169 tun, která v případě mimořádné události vedoucí k roztavení paliva v aktivní zóně vzniklou taveninu bezpečně zachytí a zabrání úniku radioaktivních látek mimo prostor ochranného kontejnmentu. Tímto způsobem je životní prostředí v okolí elektrárny Akkuyu chráněno i v případě těch nejtěžších havárií. Lapačem taveniny jsou vybaveny všechny bloky ruské konstrukce generace III+. Toto zařízení má maximální bezpečnostní charakteristiky: zvýšenou seizmickou odolnost a hydrodynamickou a rázovou pevnost.

Lapač taveniny byl vyroben v ruském podniku Tjažmaš, který se specializuje na tento typ komponent. Jeho montáž na pozici určenou projektem proběhne v listopadu 2020. Po dokončení montáže přesáhne celková hmotnost lapače 668 tun.

Generální ředitelka společnosti Akkuyu Nuklear, která realizuje projekt turecké jaderné elektrárny a patří do struktury Rosatomu, Anastasija Zotějeva uvedla: „Nejaktivnější práce probíhají v 1. bloku: v letošním roce plánujeme dokončit stavbu vnějších stěn do výšky +26,0, což odpovídá provozní úrovni reaktorového sálu. Potom budeme moci v následujícím roce namontovat reaktorovou nádobu a v srpnu přistoupit ke svařování hlavního cirkulačního potrubí. To už budou práce na „srdci“ jaderné elektrárny. Pro 1. blok už ruský Atommaš vyrobil 4 parogenerátory. Krátce na to, co dorazí na staveniště, očekáváme i dovezení reaktorové nádoby. V 2. bloku letos na podzim namontujeme lapač taveniny, který nám teď dorazil. Souběžně s tím budou stavěny i další pomocné objekty: zázemí pro stavební a montážní práce, sklad jaderného paliva a tunely. V současnosti pracujeme na celém staveništi, žádné nedotčené úseky nám tu nezůstaly.“

V současnosti se v jaderné elektrárně Akkuyu pracuje na třech blocích. Všechny etapy výstavby jsou pečlivě sledovány nezávislými inspekčními organizacemi, státním dozorem NDK a také odborníky z mezinárodní inženýringové skupiny Assystem.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..