Čínská Státní rada schválila výstavbu čtyř reaktorů typu Hualong One: dva se stanou prvními bloky JE San’ao v provincii Zhejiang a další dva – druhými dvěma bloky JE Changjiang v provincii Hainan. Celková hodnota všech těchto objektů přesahuje 70 milard CNY70 (10 miliard USD).

jaderná energie - Čtyři nové bloky mají v Číně zelenou - Nové bloky ve světě (Changjiang Phase I and II rendering China Huaneng) 1
Vizualizace JE Changjiang. (Zdroj: China Huaneng)

Na setkání 2. září Státní rada došla ke konsenzu ohledně jaderné energetiky v Říši středu, který zní příznivě: podle čínských politiků aktivní a vytrvalá podpora nových nukleárních projektů je vynikajícím prostředkem k podněcování efektivního investování, cestou k robustní energetice a výraznému snížení emisí.

Schválení čtyř nových jednotek přišlo po delší pauze v posledních letech, kdy ČLR stavěla jednu velkou jadernou elektrárnu za druhou: v roce 2015 bylo schváleno 8 nových reaktorů, mezi lety 2016 a 2018 však zelenou dostal jen demonstrační reaktor na rychlých neutronech. Vloni pak byly schváleny další tři nové projekty.

Krátce o jednotlivých projektech. Dva reaktory Hualong One se stanou součástí (bloky 3 a 4) JE Changjiang a postaví je čínská CNNC (China National Nuclear Corporation) a China Huaneng Group. Smlouva mezi těmito firmami byla podepsána v červnu 2019 a dohodly se společně investovat do přípravy, výstavby, provozu a údržby dvou nových jednotek. Huaneng si ponechá většinový 51% podíl prostřednictvím své dceřiné společnosti Huaneng Nuclear Power Development Company. Jednotka 3 by měla být dokončena v roce 2025, jednotka 4 – v roce 2026.

CNNC a Huaneng rovněž spolupracují na prvních dvou jednotkách JE Changjiang (dva tlakovodní reaktory CNP-600), projektu Shidaowan HTR-PM (demonstrační plynem chlazený vysokoteplotní reaktor v provincii Shandong) a demonstrační rychlý reactor o výkonu 600 MWe na Xiapu, v provincii Fujian. Huaneng vlastní 49% z prvních dvou bloků JE Changjiang, CNNC zbývajících 51%. V červenci 2019 CNNC oznámila, že hodlá na Changjiang postavit take malý modulární reactor typu ACP100.

Druhou dvojicí Hualong One jsou zmíněné nové bloky na JE San’ao v provincii Zhejiang. Je to první projekt svého druhu v Číně, kde se na výstavbě bude podílet soukromý kapitál: společnost Geely Technology Group má na elektrárně podíl 2%. China General Nuclear (CGN) pak disponuje 46% podílu projektové společnosti Cangnan Nuclear Power, zatímco zbytek vlastní státní firmy. 

K zahájení výstavby na JE Changjiang a San’ao potřebují oba projekty ještě povolení od čínských úřadů pro jaderný dozor, pak teprve může začít. 

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..