Slovenská jaderná elektrárna Mochovce se chystá na zvýšení výrobních kapacit 1. a 2. bloku z 471 MWe na 500 MWe, projekt je součástí dlouhodobého plánu na zvyšování účinnosti elektrárny. Před dvěma dny začaly práce na demontáži turbín 2. bloku, obdobné práce na 1. jednotce jsou naplánovány na konec letošního roku.

jaderná energie - Začala modernizace 2. bloku Mochovců - Ve světě (Areál AE Mochovce 1024) 1
JE Mochovce s celkem čtyřmi bloky typu VVER-440. (Zdroj: SE)

Provozovatel elektrárny Mochovce, společnost Slovenské Elektrárne (SE), odstavila 15. srpna jeden z turbínových generátorů v 2. bloku Mochovců, po ochlazení pak začala demontáž okruhů s nízkým a vysokým tlakem. “Odstartovali jsme tu nejdůležitější část velkého a náročného projektu modernizace, chceme zvýšit účinnost obou bloků této jaderné elektrárny,” uvádí společnost.

Modernizační program zahrnuje kompletní výměnu vysokotlaké části a průtočné sekce nízkotlakých částí u obou turbín druhého bloku Mochovce za modernější a účinnější kusy.  Ruku v ruce s tím proběhne generální oprava ventilů, armatur, klapek kolem turbín, odvlhčovacích systémů a trysek, proudových a napěťových měničů 15,75 kV za generátory. Výměna čeká také elektronické řídicí systémy a systém řízení olejových čerpadel. Poslední etapou bude výměna blokových 400kV transformátorů a další práce v elektrickém a řídicím úseku.

Podle harmonogramu by 2. blok měla začít dodávat více elektrické energie do sítě už od letošního listopadu, na jaře 2021 pak SE očekávají dokončení modernizace turbínového ostrovu na 1. bloku. Podle zástupců SE nepovedou plánovaná navýšení výkonu obou bloků Mochovců, která mají zvýšit produkci elektřiny zhruba o 7 %, k vyšší spotřebě paliva, nebudou vyžadovat nový personál a v dlouhodobé perspektivě dokonce sníží provozní náklady.

“Výkon turbín při teplotě chladicí vody 21,5 ºC bude 250,72 MWe, avšak současná technologie umožňuje ještě větší zvýšení účinnosti bloku,” uvedl Martin Mráz, ředitel JE Mochovce. „Po modernizaci obou turbín uděláme garanční měření, která ukážou potenciální rezervy pro případné zvýšení výkonu u zařízení sekundárního okruhu, konkrétně separátorů a vysokotlakých a nízkotlakých ohříváků.“

Podobná vylepšení provedla společnost SE v jaderné elektrárně Jaslovské Bohunické V2 – v roce 2010 byl navýšen její elektrický výkon.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..