Výstavba Běloruské jaderné elektrárny, kterou má na starosti ruská korporace pro atomovou energii Rosatom, se pomalu chýlí ke konci. 7. srpna tam začalo zavážení paliva do reaktoru. Stejný projekt bloku s reaktorem VVER-1200 Rosatom nabízí i pro Česko.

jaderná energie - Rosatom v Bělorusku spouští jadernou elektrárnu, do projektu se zapojily i české firmy - Nové bloky ve světě (Zavážení první palivové kazety do reaktoru 01) 1
Zavážení první palivové kazety do aktivní zóny reaktoru 1. bloku. (Zdroj: Rosatom)

Projekt začal v roce 2008, kdy běloruská bezpečnostní komise rozhodla o tom, že se v Bělorusku postaví první jaderná elektrárna. Cílem bylo zařadit do energetického mixu stabilní a ekologický zdroj elektřiny a energetiku diverzifikovat. Většina elektřiny se totiž v Bělorusku vyrábí z importovaného zemního plynu. Jaderná elektrárna se dvěma bloky typu VVER-1200 má celkový instalovaný výkon 2400 MWe a pokryje tak třetinu domácí spotřeby elektřiny, zároveň se tím o 4,5 miliardy kubíků sníží roční spotřeba zemního plynu a emise klesnou o 7 milionů tun za rok.

Jako dodavatele technologie si Bělorusko vybralo ruský Rosatom, který mu nabídl dva bloky generace III+, tedy jadernou elektrárnu s výrazně posílenou bezpečností. V roce 2011 byla podepsána mezivládní dohoda o výstavbě a v roce 2012 začaly na staveništi výkopové práce. Generální kontrakt byl podepsán ve stejném roce a o rok později bylo vydáno stavební povolení a začala betonáž základů reaktorové budovy prvního bloku. Příprava ke spuštění začala v roce 2019 a v srpnu začalo zavážení paliva do aktivní zóny 1. bloku a tím i fyzikální spouštění.

České dodávky

Do projektu první běloruské jaderné elektrárny se zapojila i řada českých firem. Našli bychom zde armatury, čerpadla, potrubí, kabely, elektropohony nebo laboratorní vybavení české výroby. Mezi bloky VVER-1200 nejde o výjimku, takže v dalších blocích stejného typu v Rusku, v jaderných elektrárnách Novovoroněžská II a Leningradská II, je možné najít armatury od společností Arako, Armatury Group, I.B.C. Praha, L D M, Modřany Power, Mostro, MPower Engineering a MSA, potrubí od Lavimont Brno, čerpadla od Sigma Group, kabely a kabelové, průchodky od Kabelovny Kabex, servopohony od ZPA Pečky a další produkci vyrobenou v Česku.

Dodávky společnosti ZPA Pečky komentuje její výkonný ředitel Jan Bulíček: „Naše společnost dodala v období 2015 až 2018 pro nové bloky jaderné elektrárny v Bělorusku několik stovek kusů speciálních servomotorů, splňujících všechny na ně kladené požadavky, v celkové hodnotě převyšující 70 milionů korun. Výběrová řízení a schvalovací procesy byly završeny realizací (dodávkou), což společnost ZPA Pečky výrazně naplnilo zakázkově a posunulo dále z hlediska pozice dodavatele zařízení pro jaderné elektrárny.“

jaderná energie - Rosatom v Bělorusku spouští jadernou elektrárnu, do projektu se zapojily i české firmy - Nové bloky ve světě (Zkoušky bazénů rozstřiku v Běloruské JE) 2
Zkoušky bazénů rozstřiku v Běloruské jaderné elektrárně. (Zdroj: Rosatom)

Technologie

Bloky VVER-1200, které byly použity v Běloruské jaderné elektrárně, patří k nejmodernějším blokům, které jsou dnes ve světě stavěny. Jejich přednosti oproti starším blokům typu VVER spočívají kromě bezpečnosti i v oblasti ekonomické. Došlo k optimalizaci jejich konstrukce s ohledem na bezpečnost, cenu a délku výstavby, dále byl optimalizován počet obslužného personálu a prodloužena projektová doba provozu na dvojnásobek (ze 30 na 60 let).

V současnosti tyto bloky Rosatom staví i v dalších zemích, jako je Finsko, Maďarsko, Turecko, Egypt a Bangladéš. Celkově Rosatom patří mezi lídry v oblasti jaderných technologií a v oblasti výstavby jaderných bloků v zahraničí je s počtem 36 bloků ve zemích absolutním lídrem.

Vladislav Větrovec

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..