27.11.2022

Výstavba Běloruské jaderné elektrárny, kterou má na starosti ruská korporace pro atomovou energii Rosatom, se pomalu chýlí ke konci. 7. srpna tam začalo zavážení paliva do reaktoru. Stejný projekt bloku s reaktorem VVER-1200 Rosatom nabízí i pro Česko.

jaderná energie - Rosatom v Bělorusku spouští jadernou elektrárnu, do projektu se zapojily i české firmy - Nové bloky ve světě (Zavážení první palivové kazety do reaktoru 01) 1
Zavážení první palivové kazety do aktivní zóny reaktoru 1. bloku. (Zdroj: Rosatom)

Projekt začal v roce 2008, kdy běloruská bezpečnostní komise rozhodla o tom, že se v Bělorusku postaví první jaderná elektrárna. Cílem bylo zařadit do energetického mixu stabilní a ekologický zdroj elektřiny a energetiku diverzifikovat. Většina elektřiny se totiž v Bělorusku vyrábí z importovaného zemního plynu. Jaderná elektrárna se dvěma bloky typu VVER-1200 má celkový instalovaný výkon 2400 MWe a pokryje tak třetinu domácí spotřeby elektřiny, zároveň se tím o 4,5 miliardy kubíků sníží roční spotřeba zemního plynu a emise klesnou o 7 milionů tun za rok.

Jako dodavatele technologie si Bělorusko vybralo ruský Rosatom, který mu nabídl dva bloky generace III+, tedy jadernou elektrárnu s výrazně posílenou bezpečností. V roce 2011 byla podepsána mezivládní dohoda o výstavbě a v roce 2012 začaly na staveništi výkopové práce. Generální kontrakt byl podepsán ve stejném roce a o rok později bylo vydáno stavební povolení a začala betonáž základů reaktorové budovy prvního bloku. Příprava ke spuštění začala v roce 2019 a v srpnu začalo zavážení paliva do aktivní zóny 1. bloku a tím i fyzikální spouštění.

České dodávky

Do projektu první běloruské jaderné elektrárny se zapojila i řada českých firem. Našli bychom zde armatury, čerpadla, potrubí, kabely, elektropohony nebo laboratorní vybavení české výroby. Mezi bloky VVER-1200 nejde o výjimku, takže v dalších blocích stejného typu v Rusku, v jaderných elektrárnách Novovoroněžská II a Leningradská II, je možné najít armatury od společností Arako, Armatury Group, I.B.C. Praha, L D M, Modřany Power, Mostro, MPower Engineering a MSA, potrubí od Lavimont Brno, čerpadla od Sigma Group, kabely a kabelové, průchodky od Kabelovny Kabex, servopohony od ZPA Pečky a další produkci vyrobenou v Česku.

Dodávky společnosti ZPA Pečky komentuje její výkonný ředitel Jan Bulíček: „Naše společnost dodala v období 2015 až 2018 pro nové bloky jaderné elektrárny v Bělorusku několik stovek kusů speciálních servomotorů, splňujících všechny na ně kladené požadavky, v celkové hodnotě převyšující 70 milionů korun. Výběrová řízení a schvalovací procesy byly završeny realizací (dodávkou), což společnost ZPA Pečky výrazně naplnilo zakázkově a posunulo dále z hlediska pozice dodavatele zařízení pro jaderné elektrárny.“

jaderná energie - Rosatom v Bělorusku spouští jadernou elektrárnu, do projektu se zapojily i české firmy - Nové bloky ve světě (Zkoušky bazénů rozstřiku v Běloruské JE) 2
Zkoušky bazénů rozstřiku v Běloruské jaderné elektrárně. (Zdroj: Rosatom)

Technologie

Bloky VVER-1200, které byly použity v Běloruské jaderné elektrárně, patří k nejmodernějším blokům, které jsou dnes ve světě stavěny. Jejich přednosti oproti starším blokům typu VVER spočívají kromě bezpečnosti i v oblasti ekonomické. Došlo k optimalizaci jejich konstrukce s ohledem na bezpečnost, cenu a délku výstavby, dále byl optimalizován počet obslužného personálu a prodloužena projektová doba provozu na dvojnásobek (ze 30 na 60 let).

V současnosti tyto bloky Rosatom staví i v dalších zemích, jako je Finsko, Maďarsko, Turecko, Egypt a Bangladéš. Celkově Rosatom patří mezi lídry v oblasti jaderných technologií a v oblasti výstavby jaderných bloků v zahraničí je s počtem 36 bloků ve zemích absolutním lídrem.

Vladislav Větrovec

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..