Ruská a uzbecká strana se dostaly do cílové roviny v jednání o stavbě první jaderné elektrárny v Uzbekistánu, oznámila 17. srpna zpravodajská agentura Podrobno.uz.

„Můžu zcela jistě říct, že už jsme se v jednáních o detailech projektu dostali do cílové roviny, ale ještě nejsme připraveni na finální podpis smlouvy,” prohlásil náměstek ministra energetiky Uzbekistánu Šerzod Chodžajev v rozhovoru, který poskytl listu Podrobno.uz.
Šéf ministerstva uvedl, že hlavním smyslem stavby první jaderné elektrárny v Uzbekistánu je vytvoření stabilního systému produkce elektrické energie, který nebude záviset na sezónních výkyvech, které silně ovlivňují produkci ze solárních, větrných a vodních zdrojů, jež v současnosti zásobují zemi zhruba z jedné čtvrtiny.
Náměstek ministra rovněž zdůraznil, že využití jaderných zdrojů sníží množství zemního plynu spalovaného v tepelných elektrárnách, což je důležité, neboť je cennou chemickou surovinou. Poznamenal rovněž, že v dlouhodobé perspektivě cena kilowatthodiny elektřiny z jaderné elektrárny bude stejná a možná dokonce nižší, než je tomu u tepelných a vodních elektráren.
Šerzod Chodžajev také zdůraznil důležitost jaderné energetiky pro rozvoj vědy a vzdělání v celé zemi.
„Jaderná energetika je oborem, jehož rozvoj s sebou „strhává“ mnoho dalších oblastí. Nejde jen o přípravu kvalifikovaných odborníků nebo výrobu stavebních materiálů. Jádro znamená také základní výzkum, zdravotnictví a mnoho dalšího,“ dodal.
Chodžajev také uvedl, že v tuto chvíli ruská a uzbecká strana jednají o detailech projektu a hledají cestu, jak jej učinit co nejvýhodnějším pro všechny zúčastněné. Dodal také, že vlády obou zemí nechávají odborníkům a dodavatelům volnost ohledně toho, kdy bude smlouva podepsána a výstavba zahájena.
Zdroj: Atomic-energy.ru