Druhý blok jaderné elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech úspěšně prošel fází výstavby a systémy ještě prověří pracovní tým Nawah Energy Company, který elektrárnu provozuje. Informoval o tom vlastník elektrárny společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC). Jde o referenční projekt korejské společnosti Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), která České republice nabízí řešení na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany.

jaderná energie - Výstavba druhého reaktoru jaderné elektrárny Barakah, referenčního projektu firmy KHNP, která se uchází o dostavbu Dukovan, dokončena - Zprávy (Barakah Nuclear Energy Plant ENEC) 1
Jaderná elektrárna Barakah (Zdroj: ENEC)

Testování druhého bloku, včetně horkých funkčních testů a studených hydrostatických testů, potvrdilo, že všechny jeho systémy a součásti plně odpovídají bezpečnostním standardům a normám. ENEC a Nawah spolu s konsorciem Korea Electric Power Corporation (KEPCO) přísně kontrolují personál v elektrárně, aby zajistili, že všichni zaměstnanci splňují kvalifikační požadavky. Před zavedením paliva a samotným spuštěním musí reaktor schválit regulační úřad Federal Authority for Nuclear Regulation (FANR).

Jaderná elektrárna Barakah je z 94 procent kompletní. První blok je již hotový a přípravy na jeho spuštění jsou v poslední fázi. Reaktory APR1400 staví konsorcium Korea Electric Power Corporation (KEPCO), pod které spadá i KHNP. Plně funkční elektrárna pokryje zhruba 25 procent celkové spotřeby elektřiny v zemi.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

3 Comments

  1. Jedním z požadavků na dodavatele dostavby JE Dukovany bylo, aby dodavatel doložil kladné reference z provozu svých reaktorů v Evropě. To Korejci nesplňují.

  2. Podíl našich firem na dostavbě Dukovan má být maximální. Jak toto KEPCO zaručí? Nebo si myslí, že sponzorováním hokeje v Třebíči to naplní? A jak se naše firmy podílí na jihokorejských projektech v Jižní Koreji a jinde ve světě?

  3. Reaktor v Dukovanech musí být uchladitelný, což AP1400 svým výkonem nesplňuje. Nějaká redukovaná verze tohoto reaktoru nikde neexistuje.

  4. SAE se obrátily na francouzskou firmu EDF, aby dohlížela na dostavbu, provoz a bezpečnost jihokorejských reaktorů, To zrovna nesvědčí o důvěře v tyto reaktory. Jižní Korea v tendru zvítězila cenou, ale to nic neříká o kvalitě práce a o kvalitě samotných reaktorů.

  5. S tím souvisí zřejmě četné problémy v chladícím okruhu. Bublinky v betonu jaderné nádoby už jsou zřejmě jen takový detail, svědčící o kvapné práci. Na mikrotrhliny v jaderné nádobě a falešné certifikáty z r. 2012 se už zřejmě zapomnělo.

  6. Reaktor AP1400 nemá druhý kontejment, což je snad už standardem u všech nových JE, a jinými opatřeními je těžko nahraditelný.

  7. Velmi významným dodavatelem zařízení pro jihokorejský jaderný průmysl je firma Doosan. Ta ale prý nyní stojí před krachem.

  8. Jižní Korea sama se za současné vlády k jaderné energetice staví negativně a nějaké projekty jsou pozastaveny. Jak by tedy mohli něco vyvážet? A kdo by v takovém případě dával za projekt nějaké záruky?

  9. Jaký přínos by pro nás tedy měl reaktor AP1400 (resp. nějaká dosud neexistující redukovaná verze) ? Snad by také bylo potřeba řešit velmi rychle nějaké provozní problémy resp. náhradní díly v případě potřeby. Jak by to fungovalo na tak velkou vzdálenost?

  10. AP1400 je sice také tlakovodní reaktor jako reaktory VVER, se kterými máme velmi dobré zkušenosti, ale tím podobnost zřejmě končí. Takže by byly problémy i s personálem. Ty problémy jsou už nyní, kdy u nás dochází v JE ke generační výměně. Domnívám se, že v tomto případě by vadila i jazyková bariéra: Č-A-korejština a naopak.

   Moc se omlouvám. Ten jihokorejský reaktor samozřejmě není AP1400, ale APR1400.

  Souhlas. Ruské VVER-1200 už v Rusku běží a v Bělorusku jsou již před spuštěním. Takže bych jim dal přednost i z důvodu, že s VVER z Ruska už máme letité zkušenosti. To ale neznamená, že by řadu důležitých prvků nemohly dodat jiné státy.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..