Central Design and Technological Institute (TISC) spustil práce na plánování výstavby první ruské radiofarmaceutické výrobny. Moskevské vedení společnosti TISC je částí ruského výrobce jaderných paliv, společnosti TVEL, která je dceřinou společností korporace Rosatomu.

jaderná energie - Rusko plánuje první oddělenou výrobnu lékařských radioizotopů - Zprávy (TVEL pic) 1
Rusko cílí na spuštění prvního radiofarmaceutického výrobního zařízení do roku 2024 (Zdroj: Rosatom)

Podle dohody podepsané mezi společnostmi TISC a Rusatom Helskea JSC, jiné dceřiné společnosti Rosatomu, která spravuje radiační technologie pro medicínu a průmysl, bude TISC vyvíjet předprojektovou dokumentaci. Ta bude zahrnovat „odůvodnění investic“ a provedení předprojektových dotazníků a průzkumů. Zařízení by mělo být postaveno ve fyzikálně chemickém výzkumném ústavu Karpov v Obninsku, který se nachází v regionu Kaluga. Spuštění závodu je naplánováno na rok 2024.  

Alexander Shibanov, generální ředitel společnosti JSC Rusatom Helskea sdělil: „Budoucí radiofarmaceutické zařízení bude prvním v Rusku. Zařízení bude produkovat cílená radiofarmaka, založená na izotopech lutecia-177, aktinia-225 a radia-223. Tyto látky slouží při efektivním a mnohdy jediném nealternativním řešení diagnostiky a léčby rakoviny.“

„Pokud lze většinu tradičních způsobů léčby rakoviny přirovnat ke střelbě z děla, kdy je celý organismus vystaven silným toxickým účinkům, pak je cílená terapie pomocí radiofarmak jako odstřelovač zaměřený s přesností na postižené buňky. Molekula léčiva „vidí“ určité zvýrazňovače nemoci a dodává aktivní substance postiženým buňkám bez ovlivnění zdravých buněk,“ dodal.

Izotopy jsou široce používány při diagnostice a léčbě rakoviny všude po světě. Například lutecium-177 PSMA se používá při léčbě rakoviny prostaty. 

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..