První blok jaderné elektrárny Darlington vytvořil nový kanadský a severoamerický rekord v nepřetržitém provozu. Nový rekord je 895 dní provozu bez nutnosti odstavení bloku. Společnost Ontatio Power Generations (OPG) sdělila, že reaktor CANDU byl v provozu od 26. ledna 2018 bez nutnosti odstavení z důvodu údržby, či oprav.

jaderná energie - Reaktorový blok CANDU stanovil nový provozní rekord Severní Ameriky - Zprávy (Darlington 1 turbine hall OPG) 1
Strojovna prvního bloku jaderné elektrárny Darlington (Zdroj: OPG)

„Úctyhodný provoz prvního bloku odráží silnou snahu a příspěvky od našich zaměstnanců snažících se o efektivní a silné nasazení našich výrobních bloků k zajištění výhod pro všechny obyvatele Ontaria,“ sdělil vedoucí jaderné divize společnosti OPG, Sean Granville. „Příběh tohoto úspěchu je odkazem spolehlivosti jaderné elektrárny Darlington, která poskytuje čistou energii 24 hodin denně 7 dní v týdnu.“

Předchozí rekord nepřetržitého provozu byl 894 dní, a byl držen 7. blokem jaderné elektrárny Pickering, provozované také společností OPG.

Reaktory CANDU jsou tlakovodní těžkovodní varné reaktory (PHWR). Jak PHWR, tak také pokročilé plynem chlazené reaktory (AGR) jsou navržené s kontinuální výměnou paliva bez nutnosti odstavení jaderného reaktoru. Světový rekord nepřetržitého provozu si drží první blok indické jaderné elektrárny Kaiga, také těžkovodní typ reaktoru, který byl odstaven 31. prosince 2019. Tento blok dokázal dodávat elektřinu po dobu 962 dnů a pokořil tak předchozí rekord o celých 16 dní. Předchozí rekord držel britský pokročilý plynem chlazený reaktor Heysham II od září roku 2016.

Čtyři bloky v jaderné elektrárně Darlington produkují také radionuklidy jako kobalt-60, který se používá ke sterilizaci jednorázového lékařského vybavení a molybdenu-99, který se používá k diagnostikám a při zobrazovacích metodách.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..