Červenec 2020 se stal přelomovým pro plovoucí jadernou elektrárnu Akademik Lomonosov:  začala zásobovat tepelnou energií první čtvrť ve městě Pevek v Čukotském autonomním okruhu.

jaderná energie - Plovoucí jaderná elektrárna začala vyrábět kromě elektřiny také teplo - Zprávy (01) 1
Plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov (Zdroj: Tisková zpráva)

„Až doteď plovoucí jaderná elektrárna zásobovala město pouze elektrickou energií. Dnes zahájila výrobu i druhého produktu – vedle elektrické energie začala vyrábět i energii tepelnou. V této souvislosti bych rád připomněl, že Akademik Lomonosov je od začátku určen pro postupnou náhradu Čaunské tepelné elektrárny, která byla uvedena do provozu už velmi dávno, v roce 1944,“ okomentoval zahájení výroby Vitalij Trutnev, ředitel společnosti Koncern Rosenergoatom, a. s., který je dceřinou strukturou ruské státní jaderné korporace Rosatom.

Po připojení k elektrárně první městské části (v územním plánu má číslo 5) byla tato převedena na takzvaný „uzavřený systém“ zásobování vodou. To je velká změna oproti dosavadní praxi v Peveku, kde zatím rozvody fungovaly tak, že horká voda do bytových domů přicházela přímo z tepelných sítí. Typickým nedostatkem takových systémů je skutečnost, že v případě výpadku topení přestanou i dodávky teplé (pitné i užitkové) vody.

Připojování ostatních městských čtvrtí k plovoucí JE bude probíhat postupně podle připravenosti místních rozvodných sítí. Nicméně Akademik Lomonosov by měl zcela nahradit dosluhující kapacity Čaunské tepelné elektrárny už v nejbližší době.

Stojí rovněž za připomenutí, že plovoucí jaderná elektrárna byla poprvé uvedena do komerčního provozu 22. května tohoto roku, a stala se tak 11. v pořadí fungující jadernou elektrárnou v Rusku. Také je nejseverněji umístěným objektem tohoto druhu na světě. Za dobu svého provozu vyrobila více než 57 mil. kWh elektrické energie.

Elektrický výkon plovoucí jaderné elektrárny činí 70 MWatt, tepelný – až 50 Gcal/hod. V současnosti Akademik Lomonosov pokrývá přibližně 30% potřeb Čaun-Bilibinského energetického uzlu. V budoucnu by měla postupně zajistit nejprve celou spotřebu města Pevek a později i většiny Čukotského regionu, kde si rostoucí ekonomika vyžaduje stále více elektřiny.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..