jaderných elektrárnách. Tím zůstává Francie i po odstavení své nejstarší jaderné elektrárny Fessenheim na konci června nadále silně závislá na výrobě elektřiny v jaderných elektrárnách.

jaderná energie - oizp.cz: Francie zůstává zemí s největší závislostí na jaderné energii - Zprávy (Fessenheim Francie) 1
Jaderná elektrárna Fessenheim ve Francii (Zdroj: oizp.cz)

Ve Francii i po odstavení jaderné elektrárny Fessenheim zůstává v provozu dalších 56 reaktorů. Podle údajů provozovatele tamní distribuční sítě RTE vyráběly francouzské jaderné reaktory 71% tamní elektřiny. To je zdaleka největší podíl jaderné energie na národním energetickém mixu na celém světě. Vedle dvou již odstavených jaderných bloků ve Fessenheimu se ve Francii nachází i další více než 40 let provozované jaderné reaktory.

Francouzský prezident Emmanuel Macron považuje jadernou energii za rozhodující pro ochranu klimatu, protože podle něj neprodukuje žádné skleníkové plyny. Zasazuje se za to, aby se v roce 2050 Evropa stala prvním klimaticky neutrálním kontinentem světa. Přitom vidí jadernou energie jako „nezbytnou součást tohoto přechodu na klimaticky neutrální energetiku“. Ekologické organizace jako B UND vyzývají Francii ke změně tohoto smýšlení.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: oizp.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..