Zavážení paliva do 5. bloku jaderné elektrárny Tchien-wan v čínské provincii Jiangsu bylo dokončeno 9. července. Následujícího dne to oznámila China National Nuclear Corporation (CNNC). „Zavezení paliva do 5. bloku elektrárny bude následováno postupným připojením do sítě a výrobou elektřiny,“ dodala společnost.

jaderná energie - Na pátém bloku jaderné elektrárny Tchien-wan bylo dokončeno zavážení paliva - Zprávy (Tianwan 5 fuel loading July 2020 CNNC) 1
Činnosti zavážení paliva na 5. bloku jaderné elektrárny Tchien-wan (Zdroj: CNNC)

Bloky 5 a 6 jaderné elektrárny Tchien-wan, výstavba označována jako Tchien-wan phase III, obsahují domácí návrh jaderného reaktoru ACPR1000. Jedná se o tlakovodní jaderné reaktory (PWR) s výkonem 1080 MW elektrických. Lití prvního betonu proběhlo 27. prosince 2015 na 5. bloku elektrárny a 7. září 2016 na 6. bloku elektrárny. CNNC plánuje uvedení do provozu obou bloků do konce roku 2021.

První čtyři bloky v lokalitě Tchien-wan využívají reaktory VVER dodané ruskou projekční kanceláří Gidropress. Stejné bloky budou stavěny jako 7. a 8. blok v této lokalitě.

První fáze výstavby elektrárny zahrnovala výstavbu prvních 2 bloků. Ty byly stavěny dle dohody o spolupráci mezi Čínou a Ruskem z roku 1992. První lití betonu proběhlo v říjnu 1999 a bloky byly uvedeny do provozu v červnu a září roku 2007. Druhá fáze výstavby (3. a 4. blok jaderné elektrárny) jsou podobné první fázi výstavby. Oba bloky jsou tlakovodní VVER-1000 s elektrickým výkonem 1060 MW elektrických. První lití betonu třetího bloku proběhlo v prosinci roku 2012, zatímco výstavba 4. bloku začala až v září roku 2013. Bloky byly uvedeny do komerčního provozu v únoru 2018 a prosinci 2018.

V březnu 2019 byl podepsán hlavní kontrakt pro IV. fázi výstavby (7. a 8. blok elektrárny). Zakázka byla podepsána mezi společností AtomStroyExport, inženýrskou divizí ruské státní jaderné korporace Rosatom a čínskou společností CNNC.

Po uvedení do provozu všech 8 bloků se stane jaderná elektrárna Tchien-wan největší jadernou elektrárnou na zemi s 8 jadernými bloky a kapacitou kolem 8100 MW elektrických.

Elektrárna Tchien-wan je vlastněná a provozována jaderně energetickou společností provincie Jiangsu, společným podnikem mezi CNNC  (50 %), China Power Investment Corporation (30 %) a Jiangsu Guoxin Group (20 %).

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..