Francie ukončila provoz své nejstarší jaderné elektrárny Fessenheim, jež byla po čtyři dekády pilířem lokální ekonomiky. Její fungování představovalo trn v oku environmentálních aktivistů nejen z řad Francouzů. Ani odpojení však neuspokojilo všechny. Proti jsou zaměstnanci i skupina podporovatelů jaderné energie.

jaderná energie - iDnes.cz: Francie odpojila svou nejstarší jadernou elektrárnu, navzdory vlně odporu - Zprávy () 1
Jaderná elektrárna Fessenheim (Zdroj: WNN)

Druhý reaktor odpojili energetici od sítě v pondělí ve 23:00, informovala v úterý agentura AFP s odvoláním na koncern EDF, který objekt vlastní. První reaktor elektrárny Fessenheim, která leží přímo u hranice s Německem, je mimo provoz už od února. Elektrárna patří k menším zařízením svého druhu ve Francii.

Ještě měsíce potrvá, než reaktory Fessenheimu vychladnou natolik, aby z nich pracovníci mohli odstranit vyhořelé palivo. Celý proces uzavření má být hotov do roku 2023, nepředpokládá se však, že by zařízení bylo možné zcela demontovat dřív než v roce 2040.

Zatímco v roce 2017 zaměstnávala jaderná elektrárna Fessenheim víc jak tisíc pracovníků, v následujících třech letech se stavy pracovní síly budou muset významně snížit. Podle webu France24 bude v elektrárně do roku 2023 potřeba jen 294 zaměstnanců, a poté, až do chvíle poslední demontáže, pouhých šedesát zaměstnanců.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: iDnes.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..