Než začne nová jaderná elektrárna v Dukovanech vyrábět elektřinu, uplyne ještě více než deset let, ale už v tuto chvíli má sedmdesát zaměstnanců. Ti připravují projekt pro výběrové řízení na dodavatele, které by se mělo uskutečnit v roce 2024, dalších pět let pak potrvá, než bude možné získat všechna potřebná potvrzení pro stavbu. Ta tak začne v případě, že půjde vše podle plánu, v roce 2029.

jaderná energie - Znojemský týden: Elektrárna Dukovany II už má EIU - Zprávy (dukovany 2016) 1
Jaderná elektrárna Dukovany (Zdroj: Čez)

Generálním ředitelem Elektrárny Dukovany II se stal Petr Závodský, který je zodpovědný za přípravu náročného projektu. „Už od konce roku 2015 existoval v rámci ČEZu útvar, který výstavbu připravoval, od 1. června byl formálně převeden do společnosti Elektrárna Dukovany II. Do roku 2024, kdy bude vrcholit první fáze projektu, by měla mít sto šedesát zaměstnanců, následně by měl nárůst pokračovat až na 600 zaměstnanců, abychom byli schopni zvládnout úkoly, které tam budou. Nám už se dosud podařilo pro Elektrárnu Dukovany II získat kladné posouzení vlivu na životní prostředí, tzv. EIU. V březnu jsme na Státní úřad pro jadernou bezpečnost podali žádost o umístění jaderného zařízení, paralelně s tím připravujeme dokumentaci pro územní řízení a na sousední obce a dotčené orgány státní správy zašleme první dokumentaci a budeme žádat o vyjádření. Územní řízení zahájíme v polovině příštího roku. Výběrové řízení podle harmonogramu začne na konci letošního roku. My v současné době finalizujeme podkladovou dokumentaci, abychom mohli ten tendr spustit. Se všemi pěti potenciálními dodavateli jsme v kontaktu. Měli jsme s nimi v únoru konzultační mítink. Na konci roku 2022 bychom chtěli mít preferovaného dodavatele, se kterým pak dojednáme finální smlouvu, což by mělo být nejpozději do poloviny roku 2024, možná i o něco dříve,“ přiblížil současné kroky Petr Závodský.

Co se bude dít následných pět let, než začne stavba? „Ve chvíli, kdy podepíšeme kontrakt, začne se projektovat na konkrétní lokalitu. Je tam několik licenčních kroků, které jsou poměrně složité a dlouhé. Například povolení k výstavbě od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Tam je správní lhůta osmnáct měsíců. Když vyberete dodavatele, tak pak s ním dokončíte podklady pro projekt s SÚJB. To má pak osmnáct měsíců a následně navazuje další řízení, což je stavební povolení. Když to poskládáte takhle za sebou, vznikne z toho ta dlouhá doba. Ale jsou to povolovací kroky, které prostě musíte učinit,“ konstatoval Petr Závodský.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: znoj-tyden.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..