Většina lidí vidí budoucnost tuzemské energetiky v kombinaci jaderných a obnovitelných zdrojů energie. Vyplývá to z výzkumu veřejného mínění provedeného agenturou IBRS, o kterém agentura informovala v tiskové zprávě. Uvedla, že podle 92 procent Čechů je pak nutné, aby Česká republika byla i v budoucnu v oblasti výroby elektrické energie soběstačná.

jaderná energie - týden.cz: Přes 90 procent Čechů si myslí, že by Česko mělo být energeticky soběstačné - Zprávy (dukovany 2016) 1
Jaderná elektrárna Dukovany (Zdroj: ČEZ)

„Názor, že k soběstačnosti, snížení zátěže životního prostředí a nižším cenám přispívá právě jádro, stále posiluje. Na jaře bylo pro rozvoj jaderné energetiky v České republice 63 procent Čechů, což je nejvíce od roku 2014,“ uvedl dnes ředitel agentury IBRS Miloš Rybáček. Aktuální výzkum provedla agentura na vzorku 500 respondentů starších 18 let během května letošního roku.

IBRS upozornila, že jaderná energetika je stále nejpreferovanějším budoucím zdrojem energie v ČR, vzrostly však také preference obnovitelných zdrojů. Preference obou zdrojů se tak částečně překrývají. „Překvapilo nás, že odpovědi na otázku, jestli jádro nebo obnovitelné zdroje, nejsou černobílé. A že společnost není rozdělena jen na ty, co podporují jádro, a na ty, co podporují obnovitelné zdroje. Více než třetina vidí budoucnost ve výrobě elektřiny z obou těchto zdrojů souběžně,“ podotkl Rybáček.

Pozitiva jaderné energetiky vidí podle výzkumu Češi hlavně v levné výrobě velkého množství elektřiny. Jaderné elektrárny jsou také ve svém širokém okolí vnímané jako důležití a prestižní zaměstnavatelé. Jako nejčastější argument proti jaderné energii naopak zaznívá problém s použitým palivem. Za nejvhodnější řešení pro jeho uskladnění považují Češi trvalé hlubinné úložiště, které preferuje 32 procent lidí, naopak mezisklady vyhořelého paliva preferuje jen osm procent Čechů, uvedla agentura.

Dukovany mají zelenou

Vizi, že nejvýznamnějšími energetickými zdroji budou do budoucna v ČR jaderné a obnovitelné zdroje, několikrát v poslední době zopakoval vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Možnou stavbu nového jaderného zdroje v Česku několik předcházejících let brzdily nejasnosti o způsobu financování, konkrétní obrysy začíná projekt v Dukovanech dostávat až v posledních měsících.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: tyden.cz

O autorovi

admin

1 Comment

    Zahraničně-bezpečnostní výbor Senátu prý tento týden doporučil vládě, aby předem vyloučila z připravovaného tendru na dostavbu nové jaderné elektrárny v Dukovanech zájemce, kteří „nerespektují suverenitu institucí České republiky, nejsou jejími spojenci nebo jednají v rozporu s jejími životními zájmy“.

    Všichni víme, které země má tento hysterický blábol naprosto nekompetentních individuí diskriminovat. A bez těchto diskriminovaných zemí se jen tak nových jaderných zdrojů nedočkáme. Pokud se vybere vítěz tendru na dostavbu Dukovan z nějaké zemé, která sice vyhovuje ideologicky, ale vůbec ne odborně, tak to bude opravdu dlouhý proces a navíc mnohem nákladnější, než jaké jsou současné vládní představy.

    Původní ožadavek vlády, aby případný dodavatel splňoval všechna technická, ekonomická a bezpečnostní kritéria a zároveň byl schopen dodat kladné reference z provozu svých jaderných elektráren v Evropě už neplatí? A neplatí ani požadavek, aby účast našich firem byla maximální?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..