Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom se dohodla na spolupráci se společnostmi  Framatome SAS (Francie) a GE Steam Power v rámci výběrového řízení na volbu strategického investora pro projekt JE Belene v Bulharsku.

jaderná energie - Ruská korporace Rosatom podepsala memoranda o porozumění s Framatome SAS a GE Steam Power na projekt JE Belene - Zprávy (3 belene plant 1) 1
Výstavba JE Belene (Zdroj: power-technology.com)

Memorandum podepsali první náměstek generálního ředitele korporace Rosatom Kirill Komarov (ředitel Sekce pro rozvoj a mezinárodní spolupráci), starší výkonný viceprezident pro regionální prodeje Framatome SAS Frédéric Lelièvre a prezident General Electric Steam Power Michael Keroullé.

Podle dohody tyto tři firmy spojí své síly ve výběrovém řízení na strategického investora pro projekt JE Belene. V rámci těchto dohod, pokud korporace Rosatom bude strategickým investorem zvolena, zváží se možnost, že se General Electric stane partnerem pro dodávky turbosoustrojí na základě technologie Arabelle a zařízení pro strojovnu a Framatome SAS klíčovým dodavatelem automatických řídicích systémů na JE Belene.

„Tato memoranda, která jsme právě podepsali, jsou důkazem trvalé a pevné důvěry mezi našimi společnostmi,“ uvedl Kirill Komarov. „Jsme přesvědčeni, že právě mezinárodní spolupráce mezi špičkami jaderného průmyslu vytvoří optimální finanční a technické podmínky pro realizaci projektu JE Belene.“

Před podpisem memoranda se ruská korporace Rosatom, Framatome SAS a General Electric dostaly do užšího výběru zájemců o stavbu JE Belene – společně s Čínskou národní jadernou korporací (China National Nuclear Corporation, CNNC) a korejskou KHNP (Korea Hydro & Nuclear Power).

Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom v současnosti spolupracuje s Framatome SAS a General Electric na řadě mezinárodních projektů, včetně JE Paks-2 (Maďarsko) a JE Hanhikivi-1 (Finsko). Se společností General Electric pak spolupracuje na projektu JE Akkuyu v Turecku a JE El-Dabaa v Egyptě. Společný podnik GE a Rosatomu dodává pro tyto elektrárny veškerá zařízení pro turbínový ostrov.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..