Americké ministerstvo energetiky (DOE) dodalo jaderný energetický systém pro chodítko Perseverance pro NASA misi na Mars 2020, která má být spuštěna v příštím měsíci. Víceúčelový radioizotopový termoelektrický generátor (MMRTG) byl naplněn palivem, postaven a testován národními laboratořemi amerického ministerstva energetiky.

jaderná energie - Jaderný systém pro Mars rover je dodaný - Zprávy (Multi Mission Radioisotope Thermoelectric Generator DOE) 1
MMRTG (Zdroj: DOE)

Radioizotopový energetický systém (RPS) mění tepelnou energii vytvářenou přirozeným rozpadem Pu-238 v elektrickou energii. MMRTG zajistí elektřinu pro základní provoz chodítka při současném udržení systémů na provozní teplotě. Plánovaná životnost tohoto zdroje je 14 let.

V roce 2015 DOE znovuspustila produkci Pu-238 v USA, která byla zastavena od roku 1988. Nyní udržují klíčovou infrastrukturu potřebnou k nakládání s palivem, stavbě a testování radioizotopových energetických systémů pro NASA. Perseverance bude první chodítko, které bude využívat Pu vytvořené v národní laboratoři Oak Ridge (ORNL), která společně s národními laboratořemi Idaho a Los Alamos pracuje na zvýšení produkce amerického Pu-238 potřebného pro vesmírné průzkumy. ORNL v únoru automatizovala část své produkce Pu-238, takže je nyní schopna produkovat až 400 g  Pu-238 za rok, čímž se přiblížila cíli NASA produkovat 1,5 kg ročně do roku 2025.

Modul pro chodítko Perseverance bylo osazeno, testováno a dodáno národními laboratořemi Idaho do Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Tým výzkumníků z laboratoří bude nyní sledovat energetický systém během spouštění v raketě Alliance Atlas V541, jejíž start je nyní naplánován na 17. července 9:15 východoamerického času. Chodítko Perseverance by mělo dosáhnout Marsu v únoru 2021 a stráví zde alespoň jeden rok na Marsu (2 roky na Zemi). Po tuto dobu bude zkoumat povrch Marsu, starověkou deltu řeky v jezeře, která kdysi plnila kráter Jezero.

Další MMRTG amerického ministerstva energetiky je naplánován do zařízení Dragonfly, jehož misí je průzkum největšího měsíce Saturnu, Titanu. Zahájení této mise je nyní naplánováno na rok 2026, přičemž by modul měl dosáhnout Titanu v roce 2034.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..