Kritika odhadované ceny za dostavbu „jádra“ v Dukovanech i odhady jejího zvýšení mají ukázat, že jde o špatnou investici. Že je lepší dát peníze do instalace zelených zdrojů. Ale opravdu by stály méně?

jaderná energie - iUHLI.cz: Diskuze o ceně Dukovan je neférová - Zprávy (JE Dukovany zdroj tyden.cz) 1
Jaderná elektrárna Dukovany (Zdroj: ČEZ)

Elektřina z Dukovan bude drahá, protože bude drahá samotná elektrárna. Nebude totiž stát 160 miliard korun, ale 300 miliard korun. To říkají především její odpůrci. Inu, o tolik letos zvýšila vláda schodek rozpočtu kvůli koronaviru. Peníz to malý není v žádném případě. Ale i příznivci stavby počítají – alespoň v skrytu duše – s tím, že cena se o nějakou tu miliardu zvedne a termín se také dost možná nedodrží úplně přesně. Leč s termínem se nedá moc lavírovat, neboť se budou postupně odstavovat uhelné elektrárny (a časem dojde i na plyn) a republika bude na štíru s kapacitou. Dovážet nebude moc odkud, takže pokud nebudeme chtít svítit večer loučemi, bude nezbytné Dukovany dostavět včas. 

Tím jsme se rovnou dostali k důležitému faktu, který zelení aktivisté odmítají slyšet. Po odstavení fosilních zdrojů bude jádro jediný dlouhodobě stabilní prvek v české soustavě. Protože se stále ještě nepodařilo vyřešit to, aby slunce svítilo i v noci a také když je pod mrakem. Třeba v listopadu. Nepodařilo se ani vyřešit to, že vítr má v Česku dostatečnou rychlost na výrobu elektřiny jen na zhruba jedné pětině území. A to ještě nefouká nikdy všude stejně, tak nikdy nejedou všechny vrtule současně. A někde nefouká vůbec. Třeba v lednu. Aby toho nebylo málo, se skladováním elektřiny se také nic nezměnilo. Takže zatím stále nejsme schopni uložit dostatek elektřiny.

Čili stabilní zdroj elektřiny prostě potřebujeme. O tom není sporu. Větrníky ani solární panely stabilní zkrátka nikdy být nemůžou. Upozorňuje na to i Bill Gates, který přitom do zelených technologií vložil stamiliony dolarů. Leč aktivisté tento fakt vytrvale odmítají přijmout a novináři jim to baští.

Do diskuze o tom, kolik že budou Dukovany vlastně stát korun, patří ovšem logicky i další otázka. Která se jaksi neobjevuje. Položíme ji tedy my: Kolik by stála stejná kapacita v obnovitelných zdrojích?

Zatím se nejčastěji hovoří o tom, že v Dukovanech (nyní 2040 MW) vznikne jeden nový blok s výkonem 1200 megawatt. Shodou okolností jde o stejný výkon, jaký potřebuje ve špičce hlavní město Praha.

Kdyby Praha chtěla svoji spotřebu šest terawatt hodin (6 TWh) pokrýt prostřednictvím větru, potřebovala by podle Jana Hrdličky 1667 větrníků o výkonu dva megawatty. V případě obnovitelných zdrojů je totiž potřeba mít podstatně větší rezervy výkonu. Nejen kvůli odstávkám a poruchám, jako u klasických zdrojů, ale také proto, že o jejich fungování rozhoduje počasí. V případě větru jednoduše nefouká vždy všude, kde by to bylo potřeba. Takže je potřeba mít podstatně víc instalovaného výkonu, v tomto případě zhruba trojnásobně. Stavba takového množství vrtulí by vyžadovala investice vyšší než bilion korun. Autorem odhadu je je profesor a člen Uhelné komise František Hrdlička, který od roku 1976 působí na ČVUT (například zde).

„V létě se maximální výroba z fotovoltaiky pohybuje na úrovni 60 – 70 procent instalovaného výkonu. V zimě je to na úrovni 20 procent a méně. V zimě je navíc odpolední špička spotřeby již za tmy, což přínos fotovoltaiky v  tomto období dál snižuje. U větrných elektráren je to obráceně. Ty dodávají méně elektřiny v létě. V průměru je to 25 procent jejich instalovaného výkonu, což je dáno členitostí naší krajiny,“ řekl v rozhovoru, který probíhal v prosinci 2019, ředitel sekce Strategie a rozvoj nových technologií ve společnosti ČEPS, Karel Vinkler. Celý rozhovor jsme přinesli zde

Celý článek najdete zde

Zdroj: iuhli.cz

O autorovi

admin

1 Comment

    Naše massmédia dávají velký prostor těm, kteří o energetice (natož o té jaderné) nemají ani ponětí. Jen se chtějí prezentovat jako ti, kterým záleží na ekologii resp. na ekonomice. Přitom si tito antijaderníci často jen přihřívají svoji polévečku jako podnikatelé v oboru OZE nebo chtějí vydělat co nejvíce jako minoritní akcionáři ČEZu nebo se prostě jen chtějí předvádět. Jejich argumenty jsou pro odborníky směšné, ale laická veřejnost je přijímá, protože se to dobře poslouchá.
    Současně naše média v naprosté většině nedávají žádný prostor jejich kvalifikovaným oponentům, kteří působí v energetice dlouhodobě a mají velké zkušenosti s technickými, ale i s ekonomickými, aspekty energetiky, včetně té jaderné.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..