Další šestice mýtů – vyhořelé palivo – co obsahuje vyhořelé palivo – odpad a ještě více odpadu – Castor – ryby v řekách – problémy s jódem. (Celková délka blogu ca. 100 min.)

jaderná energie - iDnes blog: Mýty kolem jaderné energetiky (4) - Zprávy (aktualne je v temelinskem skladu 34 kontejneru s pouzitym palivem ktere jsou pod dohledem kamery mezinarodni agentury pro atomovou energii) 1
Sklad použitého jaderného paliva na jaderné elektrárně Temelín (Zdroj: Čez)

Co vlastně obsahuje vyhořelé jaderné palivo?

Nevsadila bych se, že aktivisté (protestující proti transportům jaderného paliva) vědí, co v něm vlastně je – a jak se chová. Proto také nemohou vědět, proč není odpad jen odpadem ale také cennou surovinou.
Pro antijaderné aktivisty je to čirá a koncentrovaná smrt. Víc o něm nejspíše neví a vědět nechtějí. Podívejme se, co je vlastně tak nebezpečné na vyhořelém jaderném palivu. Co a proč v něm během použití v jaderném reaktoru vzniká – a proč se to dá definovat nejen jako odpad, ale kupodivu také jako surovina pro další získávání energie. Bude to ovšem delší povídání – rozložené do dvou blogů.
Pokračování zde: https://danatenzler.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=735024

… pokračování minulého blogu. Co se dá nalézt ve vyhořelém palivu – a proč je tento “odpad” zároveň cennou surovinou?
Pokračování zde: https://danatenzler.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=735966

Mýty jaderné energetiky – odpad a ještě víc odpadu

Přepracovávání jaderného odpadu na nové palivo – to je pravá a nefalšovaná recyklace. Přesto se anti-jaderným aktivistům nelíbí. (délka blogu 5 min.)
Dělá to dojem, že aktivisté podniknou cokoliv, co zabrání recyklaci, aby pak mohli požadovat naprostý zákaz jaderné energetiky s tím, že produkuje nebezpečné odpady. Tvrdí například, že se recykluje jen asi jedno procento původního vysoce radioaktivního materiálu. A navíc se z malého množství odpadu při recyklaci prý stává množství daleko větší.

Podle aktivistů jsou palivové tyče typu MOX – to největší zlo na planetě. Jsou prý daleko nebezpečnější než původní atomové palivo v podobě tyčí s obohaceným uranem. Navíc prý reaktory, které využívají tyto palivové články, vyrábějí materiál pro atomové bomby. A kdo chce mít za domem atomovou bombu… že ano.

Proberme tyto mýty a demagogie postupně jednu po druhé.

Pokračování zde: https://danatenzler.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=734199

Mýty kolem jaderné energetiky – Castor

Jen těžko bychom hledali technologii, která byla testovaná v drastičtějších podmínkách. A technologii, proti které demonstruje více aktivistů. Castor je schránka, ve které se převáží vyhořelé jaderné palivo.
V očích aktivistů se slovo Castor rovná smrti. V očích odborníků je to nejbezpečnější kus technologie, jakou můžete najít. Pokusím se ho odbýt jen jedním blogem.
Pokračování zde: https://danatenzler.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=733234

Mýty kolem jaderné energetiky – zabíjí ryby v řekách

Odpůrci jaderné energetiky samozřejmě nemohli opomenout ubohé ryby, které prý v evropských řekách zabíjí jaderné elektrárny. A jako vždy… je všechno trochu jinak.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: blog.idnes.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..