Občané měst a obcí v ČR mají nyní možnost aktivně monitorovat radiační situaci ve svém okolí. Monitorovací síť pro instituce, školy a širokou veřejnost byla vytvořena v rámci projektu RAMESIS podporovaného Ministerstvem vnitra ČR. Cílem projektu je zajištění včasné informovanosti veřejnosti a zvýšení důvěry v činnost orgánů státní správy při zajištění radiační ochrany obyvatelstva. Nyní může každý zájemce z řad široké veřejnosti zažádat o bezplatné zapůjčení měřicích přístrojů pro stacionární nebo mobilní měření radiace, přesněji řečeno příkonu prostorového dávkového ekvivalentu záření gama.

jaderná energie - Česká republika má monitorovací systém radiační situace pro veřejnost - Zprávy (RAMESIS mapa) 1
Mapa pokrytí systémem RAMESIS (Zdroj: Tisková zpráva)

Naměřená data se přehledně zpracovávají a prezentují na webovém portálu https://www.suro.cz/aplikace/ramesis/#/safecast a mohou být porovnávána s oficiálními mapami radiační situace v ČR dostupnými na stránkách Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Všechna získaná data jsou veřejnosti volně k dispozici a mohou sloužit i k experimentálním a vzdělávacím účelům ve školách nebo pro vědeckou činnost.

Na projektu, jehož realizace trvala necelé 4 roky, spolupracovala NUVIA se Státním ústavem radiační ochrany a Ústavem technické a experimentální fyziky ČVUT.

jaderná energie - Česká republika má monitorovací systém radiační situace pro veřejnost - Zprávy (RAMESIS schéma) 2
Schéma sítě RAMESIS (Zdroj: Tisková zpráva)

Vedoucí Divize vývoje softwaru firmy NUVIA Tomáš Forman, který se na vývoji komunikačního rozhraní nového systému aktivně podílel, říká: „Při vývoji centrální aplikace programu RAMESIS pro příjem, ukládání, správu a zveřejňování výsledků monitorování jsme čerpali z našich dosavadních zkušeností s vývojem aplikace MonRaS pro Krizové koordinační centrum SÚJB a podobných aplikací v zahraničních projektech.“

jaderná energie - Česká republika má monitorovací systém radiační situace pro veřejnost - Zprávy (RAMESIS stanička) 3
Stacionární měřicí stanice systému RAMESIS (Zdroj: Tisková zpráva)

NUVIA se dlouhodobě věnuje vývoji radiometrických zařízení a informačních systémů určených pro detekci a měření radiace. V roce 2017 dokončila firma rozsáhlou rekonstrukci Sítě včasného zjištění provozované SÚJB. 55 staniček radiační monitorovací sítě jsou rovnoměrně rozmístěny po celém území České republiky tak, aby v případě zvýšené úrovně radiace v ovzduší neprodleně předaly naměřené hodnoty do Krizového koordinačního centra Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost, který má na starosti řešení případné mimořádné radiační situace v republice. Informační systém MonRaS slouží jako nástroj pro shromažďování, vyhodnocování a zveřejňování dat radiačního monitorování území ČR, zejména od složek radiační monitorovací sítě definovaných ve státní legislativě https://www.sujb.cz/aplikace/monras/.

Zdroj: Tisková zpráva 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..