Rada pro brazilský program investičního partnerského programu (PPI) schválila plán dokončení 3. bloku jaderné elektrárny Angra. Hlavními cíli PPI, vytvořeného vládou pro potřeby rozšíření a posílení vztahů mezi státním a soukromým sektorem, je vytvořit pracovní pozice a růst země prostřednictvím nových investic do infrastruktury a privatizace.

jaderná energie - Brazílie v přípravách na pokračování projektu třetího bloku jaderné elektrárny Angra - Zprávy (Angra) 1
Jaderná elektrárna Angra v Brazílii (Zdroj: Areva)

Lití prvního betonu třetího bloku jaderné elektrárny Angra s tlakovodním reaktorem o výkonu 1405 MW elektrických, proběhlo v roce 2010, čímž se obnovil projekt, který původně začal již v 80. letech minulého století. Projekt byl znovu pozastaven v polovině roku 2015. Dva jaderné reaktory – Angra 1 a 2 dodávají přibližně 3 % brazilské spotřeby elektřiny. Bloky jsou provozovány společností Eletrobras, dceřinou společností Eletronuclear.

Po setkání rady PPI ze dne 10. června sdělila speciální mluvčí Martha Seillierová reportérům v Brazílii, že soukromý sektor může být pouze minoritním partnerem v projektu Angra 3. Brazilský prezident, Jair Bolsonaro, se také účastnil tohoto setkání, dodala Seillierová.

Podle agentury Reuters je obchodní model, schválený při setkání, navržen státní rozvojovou bankou BNDES. Vyžaduje soukromý sektor ke sdílení finanční zátěže. BNDES ještě najme poradenskou službu pro výpočet nákladů pro dokončení prací na elektrárně.

„Když jsme začali studovat náklady, hovořilo, že budou v rozmezí 16 miliard BRL (75 miliard Kč),“ sdělila Seillierová a dodala, že další studie budou provedeny v nejbližší možné době.

Plánovaná privatizace společnosti Eletrobras, která vylučuje prodej jejich dceřiné společnosti, byla pozastavena a odložena kongresem a pandemií koronaviru na polovinu roku 2021.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..