Pokročilé jaderné reaktory mohou zajistit jedinečné energetické potřeby Portoriko při propojení s obnovitelnými zdroji energie v bezemisní energetické struktuře odolné vůči přírodním podmínkám, zakončuje předběžná studie proveditelnosti. Studie, objednaná neziskovou organizací v Portoriku Nuclear Alternative Project (NAP) byla financována americkým ministerstvem energetiky (DOE).

jaderná energie - SMR jako potenciál pro Portoriko - Zprávy (San Juan Puerto Rico) 1
San Juan, hlavní a největší město Portorika (Zdroj: WNN)

Portoriko, oficiálně pojmenované společenství Portorika, je nezapsané území USA a nachází se v severovýchodní části Karibiku. Portoriko nyní vyrábí 98 % elektřiny importem fosilních paliv a jeho spalováním v elektrárnách stavěných na konci 60. let, jejichž neplánovaná odstavení jsou 12x častější, než je americký průměr. Během následujícího desetiletí se Portoriko plánuje vzdát centralizovaného systému výroby elektřiny, který je zároveň silně závislý na fosilních palivech a přesunout se tak k distribuovanému systému čisté energetiky. Jeho zákonodárci v roce 2018 schválili návrh zákona o analýze možné výstavby jaderných elektráren na ostrově, který utrpěl velké množství výpadků po Hurikánu Maria v roce 2017.

Společnost NAP byla založená v roce 2016 Portorikánskými inženýry v americkém jaderném průmyslu za účelem informování ohledně vývoje malých modulárních reaktorů (SMR) a mikroreaktorů v Portoriku. Ti také navrhli studii proveditelnosti kanceláři jaderné energetiky americkému ministerstvu energetiky (DOE) k hodnocení ekonomiky, bezpečnosti a vlivu na sociální prostředí  v rámci nasazení mikroreaktorů a SMR na ostrově. Studie začala v říjnu poté, co obdržela „oznámení o pokračování“ z národních laboratoří Idaho, které spadají pod US DOE. Závěry a zjištění plynoucí ze studie proveditelnosti byly vydány NAP minulý týden.

Integrovaný plán zdrojů vydaný Portorickou Electric Power Authority (PREPA) Vyzývá Portoriko k výstavbě nových solárních elektráren, skladovacích kapacit a plynových elektráren o kapacitě 3000 MW elektrických do roku 2025. Obnovitelné portfolio Portorika předpokládá 40 % výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů do roku 2025, 60 % z obnovitelných zdrojů do roku 2040 a 100 % z obnovitelných zdrojů do roku 2050.

„Pouze jaderné reaktory mohou doplnit nestabilitu obnovitelných zdrojů energie za současného splnění nulových emisí při základním zatížení,“ informuje studie proveditelnosti. Zjistili, že SMR mohou být integrovány společně s obnovitelnými zdroji energie se stávající distribuční soustavou stejně jako s decentralizovaným systémem předpokládaným pro ostrovní stát.

Dodávky elektřiny ze SMR reaktorů a mikroreaktorů mohou cenově soupeřit s cenami elektřiny z mobilních plynových elektráren, či elektráren s kombinovaným cyklem a plynovou turbínou. Ty byly navrženy PREPA jako součást ostrovních systémů, doplňuje studie. Zpráva také navrhuje soubor legislativních změn k maximalizaci konkurenceschopnosti výroby elektřiny pomocí SMR a mikroreaktorů v Portoriku. Návrh a lokace regulace pokročilých reaktorů umožní této technologii, aby vydržela i závažné přírodní katastrofy jako jsou hurikány a zemětřesení, zakončuje studie.

Implementace pokročilých reaktorů nebude mít za následek dlouhodobé skladování jaderného odpadu v Portoriku, informuje studie, Stejně jako u všech amerických jaderných elektráren se očekává, že nízkoaktivní odpad z Portorika bude odesílán do skladovacích zařízení v USA. Vysoceaktivní odpad bude uskladněn v areálu elektrárny a později bude odeslán do konečného úložiště v USA.

„Pokročilé jaderné reaktory poskytují kombinaci snížení cen elektřiny, nulových emisí, výroby elektřiny v základním zatížení a minimální závislosti na importu paliv, což může vést k vysokému stupni energetického zabezpečení a udržitelnosti, která je potřebná pro silnou infrastrukturu a průmyslový sektor v Portoriku,“ informuje zpráva. „Silný místní průmysl vytváří pracovní pozice, ekonomický růst, dodatečný export, celosvětovou konkurenceschopnost a rozvoj inovací v různých sektorech.“

Studie odhalila vysoký zájem veřejnosti o nasazení jaderných reaktorů v Portoriku. Více než 3000 místních obyvatel bylo dotázáno a více jak 94 % vyjádřilo svůj zájem o pokračování studie nasazení jaderné energetiky pro ostrovní stát i přestože existuje veřejně mylná představa, že je jaderná energetika v Portoriku zakázána.

„Tento pojem je založen na nařízení ze začátku 90. let, podle kterého nebyla jaderná energetika v té době životaschopná, ale ne zakázaná,“ informuje studie. „Od tohoto příkazu se žádné výkonné oddělení nezabývalo životaschopností jaderné energetiky, takže nevznikly ani zákony umožňující práci jaderných programů na ostrově pro obnovení jaderné energetiky na ostrově.“  

Zpráva zakončuje: „Výzvy určené pro nasazení pokročilých jaderných reaktorů v Portoriku jsou politické, inženýrské, a souvisí s veřejností. Specifické činnosti ve všech těchto odvětvích mohou být implementovány a s obyvateli Portorika je lze realizovat včas.“

NAP sdělila, že nyní připravuje studie pro druhou fázi. Ta bude zaměřena na životaschopnost výstavby malých reaktorů ve vybraných lokalitách na ostrově a na vzdělávací programy pro obyvatelstvo Portorika. Vhodnost lokalit pro pokročilé jaderné reaktory v Portoriku bude posouzena v souladu s dozorným orgánem Spojených států US Nuclear Regulatory Commission.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..