V Běloruské jaderné elektrárně, kterou staví ruská korporace pro atomovou energii Rosatom, byla 25. května 2020 dokončena přejímka jaderného paliva, které bude představovat první zavážku do reaktoru tohoto bloku.

jaderná energie - Přejímka jaderného paliva pro 1. blok Běloruské JE byla úspěšně dokončena - Zprávy (Běloruská jaderná elektrárna se dvěma bloky typu VVER 1200 1 1) 1
Běloruská jaderná elektrárna se dvěma bloky typu VVER-1200 (Zdroj: Tisková zpráva)

Vstupní kontrolu čerstvého paliva prováděli specializovaní odborníci společnosti Běloruská JE, provozovatele stavěné elektrárny, za účasti zástupců generálního dodavatele, ruské společnosti IK ASE (inženýringová divize Rosatomu). Každou fázi přejímky kontroloval běloruský jaderný dozor.

Během přejímky odborníci kontrolovali doprovodnou dokumentaci, vnější stav přepravních kontejnerů, neporušenost plomb a speciálních plombovacích šroubů a stav samotných palivových kazet. Na základě této prohlídky konstatovali, že palivo bylo dodáno v požadované kvalitě.

Podle slov náměstka běloruského ministra energetiky Michaila Michadjuka provedli pracovníci Běloruské jaderné elektrárny transport palivových kazet do skladu čerstvého paliva zodpovědně a celá přejímka proběhla na vysoké odborné úrovni.

Než budou palivové kazety zavezeny do reaktoru prvního bloku, budou uloženy ve skladu čerstvého paliva.

Běloruská jaderná elektrárna se dvěma bloky typu VVER-1200 o celkovém výkonu 2400 MWe vzniká u města Ostrověc. Pro první jadernou elektrárnu v zemi byl vybrán ruský projekt generace III+, který plně odpovídá mezinárodním normám a doporučením Mezinárodní agentury pro atomovou energii v oblasti jaderné bezpečnosti. Reaktory VVER-1200 si vybraly pro svou jadernou energetiku i další země jako Finsko, Maďarsko, Turecko, Egypt, Čína, Bangladéš a Uzbekistán.

Do Ostrověcké elektrárny směřovala produkce řady českých firem, ať už jde o armatury, čerpadla, potrubí, elektropohony, nebo laboratorní vybavení. Je to podobné jako i v případě dalších bloků VVER-1200. Například v jaderných elektrárnách Leningradská II, Novovoroněžská II a Ostrověcká je možné najít armatury od společností Arako, Armatury Group, I.B.C. Praha, L D M, Modřany Power, Mostro, MPower Engineering a MSA, potrubí od Lavimont Brno, čerpadla od Sigma Group, kabely a kabelové, průchodky od Kabelovny Kabex, servopohony od ZPA Pečky a další produkci vyrobenou v Česku. Celkem jde o zboží v hodnotě přes 2 miliardy korun.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..