Poslední modul, vodní nádrž o objemu 750 000 galonů (2,8 milionů litrů), byl nainstalován na třetím bloku jaderné elektrárny Vogtle, stavěné v Georgii. Modul CB-20 je hlavní částí pokročilého pasivního bezpečnostního systému reaktoru AP1000.

jaderná energie - Poslední modul 3. bloku elektrárny Vogtle je již nainstalovaný - Zprávy (Vogtle 3 water tank placement May 2020 PR Newsfoto Georgia Power) 1
Umisťování posledního modulu na třetím bloku jaderné elektrárny Vogtle (Zdroj: Georgia Power)

Komponenta, vysoká 35 stop (10,6 metru) váží více jak 720 000 liber (326 tun), byla vyzdvižena na vršek budovy kontejnmentu a stínění budovy v projektu dostavby jaderné elektrárny poblíž Waynesboro v Georgii. Tato komponenta bude zadržovat vodu pro případ nouzového chlazení reaktoru. Voda může být také použita k přímému chlazení bazénu s použitým palivem. Tato nádrž může být dokonce doplňována vodou, nacházející se kdekoliv v areálu.

Nádrž je součástí pasivních bezpečnostních systémů, které nevyžadují činnosti operátora k řešení potenciálně nebezpečné situace. Systémy používají přirozených jevů jako například gravitace, přirozená cirkulace a stlačeného vzduchu pro jejich provoz.

V lokalitě Vogtle jsou stavěny dva bloky reaktoru AP1000 a moduly, jako jsou CB-20 pomáhají usměrnit proces výstavby, sdělila společnost Georgia Power. Moduly byly vyrobeny do zásoby, následně převezeny po železnici a nákladních automobilech na staveniště, kde byly vloženy do větších komponent, připravených k instalaci. Poslední z 1485 velkých modulů vyžadoval k dokončení výstavby komponentu dodanou na staveniště na konci roku 2019.

Umístění modulu CB-20 následuje umístění integrovaného balíku na vršku kontejnmentu třetího bloku ze začátku minulého měsíce.

Výstavba třetího bloku jaderné elektrárny Vogtle začala v březnu 2013 a čtvrtý blok jej následoval v listopadu stejného roku. Komerční provoz třetího bloku je naplánován na listopad 2021 a čtvrtý blok by měl začít dodávat elektřinu do sítě o rok později.

Společnost Georgia Power je dceřinou společností Southern Company.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..