Vláda nedávno v režimu tajné schválila bezpečnostní pravidla pro výběr dodavatele nového jaderného bloku v Dukovanech. Uvedl to v neděli Deník N na základě čtyř na sobě nezávislých zdrojů.

jaderná energie - lidovky.cz: Vláda schválila bezpečnostní pravidla dostavby Dukovan. Zakázku nedostane někdo, kdo je strategickým rizikem - Zprávy (EDU) 1
Jaderná elektrárna Dukovany (Zdroj: lidovky.cz)

Podle zdroje blízkého přípravě tendru dokument obsahuje bezpečnostní zájmy, které by měly garantovat, že zakázku nedostane někdo, kdo je strategickým rizikem. Zmínil konkrétně Rusko a Čínu. Oficiálně ale nechce stát nikoho diskvalifikovat.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády v pondělí 27. dubna uvedl, že kabinet ANO a ČSSD přijal návrhy dvou smluv mezi vládou a energetickou skupinou ČEZ o stavbě nového bloku pro jednání o notifikaci s Evropskou komisí. Vedle zastřešující dohody vláda schválila smlouvu, která definuje územní povolení k umístění stavby i výběr dodavatele do roku 2024, uvedl tehdy. Stát v ní podle Havlíčka dává možnost společnosti ČEZ odprodat mu celý projekt.

Pro Deník N Havlíček upřesnil, že vláda schválila základní parametry a teze dvou smluv, finální znění bude ještě upravováno. Konečný text by měl být předložen ke schválení 30. června, řekl ministr. Kontrakty by tak měl prodiskutovat i Stálý výbor pro výstavbu nových jaderných zdrojů. Jeho členka Helena Langšádlová (TOP 09) řekla, že se tak dosud nestalo.

Kromě těchto tezí ale vláda podle serveru v režimu tajné schválila bezpečnostní pravidla pro výběr dodavatele. Havlíček se Deníku N přímo k věci nevyjádřil, potvrdil ale, že kabinet o jádru jednal i v režimu tajné. „Jsou tam bezpečnostní zájmy, které by měly garantovat, že při zadávání zakázky to nedostane někdo, kdo by byl strategickým rizikem,“ řekl zdroj blízký přípravě tendru. Podle něj jde o Rusko a Čínu.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: lidovky.cz

O autorovi

admin

1 Comment

    Může mi někdo vysvětlit, co to je strategické riziko? Pokud se tím míní Rusko nebo Čína – netušil jsem, že 35 let po spuštění Dukovan podstupuji nějaké strategické riziko. A je si takového rizika vědomo těch 15 států, kde Rosatom realizuje své projekty? Třeba Finsko? Nebo Británie, pokud jde o plánovaný čínský projekt HPR-1000 v Bradwellu? Pro všechny je obrovské riziko to, že o jaderné energii rozhodují ti, kteří o ní nic nevědí.

    Buď jadernou energetiku chceme nebo nechceme. Tam nějaká hysterická politická ideologie nemá místo. Ta je tak směšná, jako když byl vládním zmocněncem pro dostavbu Temelína jmenován Václav Bartuška. O jaderné energii sice neměl ani páru, ale byl to filosof a disident. To je jistě ta nejlepší kvalifikace.

    Je to investice, která bude sloužit mnoha generacím. Těm dnešní politické šarvátky budou lhostejné. Přece chceme, aby naše jaderné elektrárny splňovaly všechna technická, ekonomická a bezpečnostní kritéria, nebo ne? Tak se ptejme, kdo z těch kandidátů na dostavbu Dukovan (a asi i Temelína) nejlépe ta kritéria splňuje a nikoho předem nevylučujme. Ještě nedávno byla zveřejněna pro tendr tato kritéria: vítěz musí prokázat kladné reference týkající se vybraného zařízení a účast našich firem na dostavbě Dukovan má být co nejvyšší. To už neplatí?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..