Plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov, která nemá ve světě obdoby, byla uvedena do komerčního provozu. Příslušné rozhodnutí vydal 22. května 2020 generální ředitel společnosti Koncern Rosenergoatom (provozovatel elektrárny a součást ruské korporace pro atomovou energii Rosatom).

jaderná energie - Jediná plovoucí jaderná elektrárna na světě vstoupila do komerčního provozu - Nové bloky ve světě (Plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov v Pevěku na Čukotce) 1
Plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov v Pevěku na Čukotce. (Zdroj: Rosatom)

„Od dnešního dne můžeme považovat projekt na výstavbu plovoucí jaderné elektrárny ve městě Pevěk na Čukotce za úspěšně dokončený. Nyní se plnohodnotně stala jedenáctou komerčně provozovanou jadernou elektrárnou v Rusku a nejsevernější jadernou elektrárnou na světě,“ uvedl Andrej Petrov, generální ředitel Koncernu Rosenergoatom.

Rozhodnutí o zahájení komerčního provozu vycházelo z několika dokumentů, které potvrzují, že plovoucí elektrárna odpovídá projektové dokumentaci. To znamená, že splňuje všechny aktuální požadavky v oblasti ekologie, požární ochrany, hygieny, stavebních prací a dalších.

Připomeňme, že Akademik Lomonosov dodal první elektřinu do samostatné sítě Čaun-Bilibinského uzlu 19. prosince 2019. Uznávaný odborný žurnál Power Magazine to zařadil mezi šest nejzásadnějších událostí roku v jaderné energetice na světě.

Od připojení k síti už plovoucí jaderná elektrárna vyrobila 47,3 GWh elektřiny. V současnosti pokrývá 20 % spotřeby v Čaun-Bilibinském energetickém uzlu a v blízké budoucnosti, po uzavření Bilibinské jaderné elektrárny, se stane klíčovým energetickým zdrojem Čukotky.

Plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov se skládá z pobřežní infrastruktury a samotného plovoucího dvojbloku s reaktory KLT-40S. V souhrnu mají oba reaktory elektrický výkon 70 MWe a tepelný 50 Gcal/h. Délka plavidla dosahuje 140 metrů, šířka 30 metrů a ponor 21 500 tun. Projektová doba provozu činí 40 let.

Na základě reaktorů KLT-40S byly vyvinuty reaktory RITM-200, které jsou kompaktnější a účinnější. Ty jsou nyní montovány do jaderných ledoborců třídy LK-60 (celkem 5 lodí) a s těmito malými reaktory Rosatom počítá i pro své malé suchozemské jaderné bloky.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..